Doğal atıklardan biyoplastik üretimi ve mimari tasarımda kullanım potansiyellerinin araştırılması
Bioplastic production from natural wastes and investigation of their potential using in architectural design
  1. Tez No: 934583
  2. Yazar: AYŞE NUR DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUTKU DİDEM ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çevreye verdiği zararlarla bilinen plastik, ucuz ve fazla miktarlarda olması sebebiyle insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Petrol bazlı plastiklerin işlenmesi esnasında ortaya çıkan zehirli gazların sera etkisine yol açması ve doğaya bırakıldıklarında binlerce yıl bozunmadan kalmaları, tüm canlılar için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu çerçevede araştırmacıların plastiğin olumsuz çevresel etkilerine yönelik alternatif bir çözüm arayışı, biyoplastik üretimini gündeme getirmiştir. Çevre dostu bir malzeme olan biyoplastik, yenilebilir karbon kaynaklarından elde edilen, çoğunlukla biyo-bozunur özellik taşıyan sürdürülebilir materyaldir. Yağlardan, bitkisel nişastalardan ya da çeşitli mikroorganizmalardan üretilebilen biyoplastikler içerisindeki doğal maddelerden dolayı çevreye bırakıldığında kısa bir sürede yok olarak toprağa karışabilmektedir. Polimerik yapısı sayesinde geleneksel plastiklere göre daha az sera gazı üreten, enerji tasarrufu sağlayan, toksik olmayan, kompostlanabilir, yenilikçi bir üründür. Bu tez kapsamında bitkisel temelli bir biyoplastik üretimi gerçekleştirilmiş olup, çeşitli doğal atıkların kullanımı ile yürütülen deneysel çalışmalar sonucunda İzmir Körfezinde belli zamanlarda deniz suyu içerisinde birikerek kirliliğe sebep olan Ulva sp. alg türü ile zeytin üretimi esnasında ortaya çıkan ve çevre için zararlı bir atık olan zeytin karasuyu ile biyoplastik üretimine odaklanılmıştır. Araştırma kapsamında yürütülen deneysel çalışmalarla, bu iki atığın standart biyoplastik üretiminde kullanılan diğer malzemelerle farklı oranlardaki karışımı optimize edilerek, mimari tasarımda yüzey malzemesi olarak kullanılmak üzere sert ve esnek iki tür biyoplastik prototipi üretilmiştir. Prototip numuneleri XPS, SEM, SPM, FTIR testlerine tabi tutularak, mimari tasarım alanında kullanım potansiyelleri tartışılmış ve bir öneri yüzey tasarımı sunulmuştur. Bu çalışmanın, ileride mimaride yüzey kaplama malzemesi olarak kullanılabilecek ürünler için çevre dostu bir alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Plastic, known for its environmental damage, is frequently preferred by people because it is cheap and in large quantities. The fact that toxic gases released during the processing of petroleum-based plastics cause a greenhouse effect and remain intact for thousands of years when released into nature pose a threat to all living things. In this context, researchers' search for an alternative solution to the negative environmental effects of plastic has brought bioplastic production to the agenda. Bioplastic, an environmentally friendly material, is a sustainable material that is obtained from renewable carbon sources and is mostly biodegradable. Bioplastics, which can be produced from oils, vegetable starches or various microorganisms, can disappear in a short time and mix with the soil when released into the environment due to the natural substances they contain. Thanks to its polymeric structure, it is an energy-saving, non-toxic, compostable, innovative product that produces less greenhouse gases than traditional plastics. Within the scope of this thesis, a plant-based bioplastic production was carried out, and as a result of experimental studies carried out using various natural wastes, Ulva sp., which accumulates in sea water at certain times in the Gulf of Izmir and causes pollution. The focus is on the production of bioplastic with algae and olive blackwater, which is a waste produced during olive production and is harmful to the environment. With the experimental studies carried out within the scope of the research, two types of hard and flexible bioplastic prototypes were produced by optimizing the mixture of these two wastes in different proportions with other materials used in standard bioplastic production. Prototype samples were subjected to XPS, SEM, SPM, FTIR tests, their potential for use in the field of architectural design was discussed and a suggested surface design was presented. It is thought that this study may be an environmentally friendly alternative for products that can be used as surface coating materials in architecture in the future.