Doğal atıklardan üretilen biyomalzemelerin iç mekan yaşam döngüsü üzerindeki çevresel etkileri
Environmental impacts of biomaterials produced from natural wastes on indoor life cycle
- Tez No: 919621
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çevresel kaygılar yoğunlaştıkça, iç mekan tasarım endüstrisi sürdürülebilir uygulamaları benimseme konusunda artan bir baskıyla karşı karşıya kalmaktadır. MDF gibi geleneksel malzemeler kaynakların tükenmesine, kirliliğe ve atıklara yol açarak yenilikçi alternatiflere duyulan ihtiyacın altını çizmektedir. Doğal atıklardan elde edilen biyomalzemeler, işlenmemiş kaynaklara olan bağımlılığı azaltarak ve atıkları üretim döngülerine dahil ederek umut verici çözümler sunmaktadır. Bu tez, Türkiye'de yerel olarak bulunan doğal bir atık ürün olan yumurta kabuğu biyomalzemesinin iç mekan tasarımı için sürdürülebilir bir alternatif olma potansiyelini araştırmaktadır. Çalışma, Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) metodolojisini kullanarak yumurta kabuğu biyomalzemesinin üretim, kullanım ve bertaraf aşamalarındaki çevresel etkilerini değerlendirmektedir. Analiz, karbon emisyonları, enerji tüketimi ve su kullanımı gibi ölçütlere odaklanarak ekolojik ayak izini MDF ile karşılaştırmaktadır. Çevresel etki verilerinin karmaşıklığının farkında olan tez, LCA bulgularını basitleştirerek iç mimarlar ve tasarımcılar için daha erişilebilir ve yorumlanabilir hale getirecek yöntemleri araştırmaktadır. Araştırma, bu boşluğu ele alarak tasarımcıları bilinçli, sürdürülebilir malzeme seçimleri yapmaları için bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Bulgular, yumurta kabuğu biyomalzemesinin iç mekan tasarımında ekolojik sorumluluğu destekleme potansiyelini ortaya koyarken, sınırlı veri erişilebilirliği ve pratik uygulama engelleri gibi zorlukları da tanımlamaktadır. Biyomalzemelerin tasarım uygulamalarına entegrasyonunu iyileştirmek ve çevresel etki değerlendirmelerinin kullanılabilirliğini artırmak için öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, biyomalzemelerin işlevsel, estetik açıdan değerli ve çevreye duyarlı alternatifler olarak uygulanabilirliğini ortaya koyarak sürdürülebilir iç mekan tasarımının ilerlemesine katkıda bulunmakta, ekolojik hasarı azaltmaya ve sürdürülebilir yeniliği teşvik etmeye yönelik küresel çabalarla uyum sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As environmental concerns intensify, the interior design industry is facing increasing pressure to adopt sustainable practices. Traditional materials such as MDF contribute significantly to resource depletion, pollution and waste, underscoring the need for innovative alternatives. Biomaterials derived from natural waste offer promising solutions by reducing reliance on virgin resources and incorporating waste into production cycles. This thesis explores the potential of eggshell biomaterial, a locally available natural waste product in Turkey, as a sustainable alternative for interior design. The study evaluates the environmental impacts of eggshell biomaterial during its production, use and disposal phases using Life Cycle Assessment (LCA) methodology. The analysis compares its ecological footprint with MDF, focusing on metrics such as carbon emissions, energy consumption and water use. Recognizing the complexity of environmental impact data, the thesis explores methods to simplify LCA findings, making them more accessible and interpretable for interior designers and architects. By addressing this gap, the research aims to inform design professionals to make informed, sustainable material choices. The findings reveal the potential of eggshell biomaterial to support ecological responsibility in interior design, while identifying challenges such as limited data availability and practical implementation barriers. Recommendations are provided to improve the integration of biomaterials into design practice and increase the usability of environmental impact assessments. This study contributes to the advancement of sustainable interior design by demonstrating the viability of biomaterials as functional, aesthetically valuable and environmentally responsible alternatives, aligning with global efforts to reduce ecological damage and promote sustainable innovation.