Üç boyutlu üstel tipten fark denklem sisteminin dinamiği
Dynamics of a three-dimensional system of difference equations with exponents
  1. Tez No: 934586
  2. Yazar: GAMZE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN YAZLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde yapılan çalışmalar beş ana bölümde sunulmuştur. Birinci bölümde bu tezin amacına yer verilmiştir. İkinci bölümde, üstel tipten fark denklemleri ve fark denklem sistemleri ile ilgili literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Ayrıca fark denklemleri ve fark denklem sistemleri ile ilgili genel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, \alpha_{1}, \alpha_{2}, \alpha_{3}, a, b, c, d, f, g parametreleri ve x_{-i}, y_{-i}, z_{-i}, i\in\{0,1\}, başlangıç koşulları pozitif reel sayılar olmak üzere x_{n+1}=\alpha_{1}+ae^{-x_{n-1}}+by_{n}e^{-y_{n-1}} y_{n+1}=\alpha_{2}+ce^{-y_{n-1}}+dz_{n}e^{-z_{n-1}} z_{n+1}=\alpha_{3}+fe^{-z_{n-1}}+gx_{n}e^{-x_{n-1}}, n\in\{N_{0}\}, üç boyutlu üstel tipten fark denklem sisteminin çözümlerinin sınırlılığı ve dirençliliği, pozitif çözümlerinin pozitif denge noktasına yakınsaklığı, pozitif denge noktasının asimptotik davranışları incelenmiştir. Dördüncü bölümde üçüncü bölümde verilen teorik çalışmaları destekleyen nümerik örneklere yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The studies carried out in this thesis are presented in five main sections. In the first section, the aim of thesis are given. In the second section, the literature review on difference equations with exponential type and system of difference equations are given. Also general definitions and theorems about difference equations and systems of difference equations are given. In the third section, the boundedness and persistence of the solutions of three-dimensional difference equations with exponents, the convergence to positive equilibrium point of positive solutions and asymptotic behaviour of positive solutions of the following system of difference equations x_{n+1}=\alpha_{1}+ae^{-x_{n-1}}+by_{n}e^{-y_{n-1}} y_{n+1}=\alpha_{2}+ce^{-y_{n-1}}+dz_{n}e^{-z_{n-1}} z_{n+1}=\alpha_{3}+fe^{-z_{n-1}}+gx_{n}e^{-x_{n-1}}, n\in\{N_{0}\}, where the parameters \alpha_{1}, \alpha_{2}, \alpha_{3}, a, b, c, d, f, g and initial conditions x_{-i}, y_{-i}, z_{-i} for i\in\{0,1\} are positive real numbers, are examined. In the fourth section, numerical examples supporting the theoretical studies given in the third section are given. In the fifth section, the results and discussions are given.