Enhancıng autonomous underwater vehıcles (AUV) through lattıce and topology optımızatıon technıques
Otonom su alti araçlarini (AUV) lattice ve topoloji optimizasyon teknikleri ile geliştirmek
- Tez No: 934587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Otonom Su Altı Araçları (AUV) için hidrodinamik verimliliği ve yapısal tasarımı maksimize etmeyi amaçlayan çeşitli ileri düzey hesaplamalı teknikleri incelemektedir. Amaç, yüksek manevra kabiliyeti, dayanıklılık ve taşıma kapasitesine sahip, çok kompakt bir AUV tasarımına ulaşmaktır. Bu çalışmada, ANSYS mühendislik simülasyonu ve N-Topology yazılımları kullanılarak, ızgara konfigürasyonunun hidrodinamik performansını değerlendirmek için kapsamlı Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) simülasyonları yapılmıştır. Izgara Optimizasyonu, AUV bileşenlerine ekstra sensörler ve bağlantı kabloları eklerken, alan kullanımını minimize ederek daha fazla fonksiyonun entegrasyonuna olanak tanımaktadır. Çalışmada, Yengeç Kabuğu, Manta Ray, Küçültülmüş Boyut, Sinek Shape ve Boru Shape olmak üzere beş farklı AUV akışkanlaştırılmış tasarım şekli seçilmiştir. Beş farklı sıvı akış paterni, farklı itici ve flanş tasarım konfigürasyonları aracılığıyla incelenmiş, her tasarımın avantajları değerlendirilmiş, eksiklikleri kaydedilmiş ve sonuçlar sunulmuştur. En etkili ızgara tasarımı, sıvı akış paterni ve sürtünme katsayıları incelenerek belirlenmiş, su altı ortamında hidrodinamik sürtünmeyi azaltarak genel AUV verimliliğini artırmada başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates various advanced computational techniques in Lattice Optimization, aiming to maximize the hydrodynamic efficiency and structural design of the Autonomous Underwater Vehicles (AUV), to meet higher manoeuvrability performance, durability, and payload capacity. Our goal is focused on reaching a very compact AUV design with high manoeuvrability as a base model. ANSYS engineering simulation and N-Topology software were used to run rigorous Computational Fluid Dynamics (CFD) simulations, to assess the lattice configuration hydrodynamic performance. Lattice Optimization allows for incorporating more functions into AUV components by accommodating extra sensors and wiring while minimizing space usage. Five different AUV streamlined design shapes, inspired by the Crab Shell, Mantay Ray, Reduced size, Cockroach Shape, and Tube Shape were selected for the study. The five different iterations of fluid flow patterns were examined through different thrusters and flange design configurations, scoring the advantages, recording the flaws of each design, and presenting the results. The most effective lattice design was identified through the examination of the fluid flow patterns and drag coefficients, succeeding in reducing the hydrodynamic drag and improving overall AUV efficiency in underwater environment.