Comparative performance evaluation of conventional and novel thermal insulation materials used in building envelops
Bina dış yüzeylerinde kullanılan geleneksel ve yeni ısı yalıtım malzemelerinin karşılaştırmalı performans değerlendirmesi
- Tez No: 934763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BENJAMIN DURAKOVIC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: International University of Sarajevo
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Binalarda enerji tüketimi önemlidir ve küresel enerji tüketiminin %40'ından fazlasını oluşturur. Geçtiğimiz yıllarda, bina yalıtımında geleneksel yalıtım malzemeleri (petrokimyasal ve inorganik) kullanılmıştır. Geleneksel yalıtım malzemesinin üretimi, yaşam döngüsü boyunca çevreye önemli etkisi olan çok fazla enerji tüketmektedir. Üretim süreci sırasında güç tüketimini ve çevre üzerindeki etkisini azaltmak için, bina dış yüzeyine yenilenebilir yalıtım malzemelerinin yerleştirilmesi önemli bir rol oynayabilir. Bu malzemelerin binalarda geleneksel malzemelere alternatif olarak kullanılmasının gerekçelendirilmesi amacıyla, bu çalışmada yenilenebilir yalıtım malzemelerinin bina uygulamaları için performansları analiz edilmiştir. Çevre üzerindeki etkileri, faydalı ömür, maliyet, yalıtım performansı, termal difüzivite, su buharı direnci ve yanıcılık açısından karşılaştırmalı bir performans analizi yapılmıştır. ANOVA ve post-hoc testleri gibi karşılaştırmalı analiz için istatistiksel araçlar kullanılmıştır. Yenilenebilir yalıtım malzemelerinin, ısı yalıtım performansları, yangına dayanıklılık ve maliyet açısından geleneksel yenilenemeyen malzemelerle rekabet edebilecek performansa sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca yenilenebilir malzemelerin küresel ısınmaya daha az etki etme, daha uzun kullanım ömrü ve daha düşük ısıl yayılma gibi önemli ölçüde daha iyi performanslara sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy consumption in buildings is substantial and takes over 40% of global energy consumption. In the past decades, traditional insulation materials (petrochemical and inorganic) have been used for building insulation. Production of traditional insulation material consumes a lot of energy that has substantial impact to the environment during the life cycle. In order to reduce power consumption during the production process and its impact on the environment, installation of renewable insulation materials in building envelope may play an important role. With the aim of justification of the use of these materials in buildings as a substitute for traditional materials, performances of renewable insulation materials for building application were analyzed in this study. A comparative performance analysis in terms of their impact on the environment, the useful lifetime, cost, insulation performance, thermal diffusivity water vapor resistance and flammability was done. Statistical tools for comparative analysis such as ANOVA and post hoc tests were used. It was found that renewable insulating materials have competitive performances with traditional non-renewable materials in terms of heat insulation performances, fire resistance and cost. Also it was found that renewable materials have significantly better performances such as less impact to the global warming, longer useful lifetime, and lower thermal diffusivity.