Muğla-Fethiye-Göcek bölgesi için deterministik (TBDY 2018) ve olasılığa dayalı sıvılaşma analiz yaklaşımları
Deterministic (TBDY 2018) and probabilistic liquefaction analysis approaches for Muğla-Fethiye-Göcek region
  1. Tez No: 934892
  2. Yazar: UĞUR MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ARSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Zemin sıvılaşması literatürde ilk olarak 1925 yılında Terzaghi tarafından ortaya konulmuş, ancak yerinde testler kullanılarak saha değerlendirmeleri için çalışmalar ilk olarak 1964'te gerçekleşen Niigata-Japonya ve Büyük Alaska depremlerinden sonra başlamıştır. Yıllar içinde sıvılaşma değerlendirmeleri gelişmeye devam etmiş ve son zamanlarda olasılık kavramları da analizlere dahil edilmiştir. Bu çalışma, deterministik sıvılaşma analizinin sonuçlarıyla karşılaştırma yapmak için Çetin ve diğerleri (2018a) tarafından sıvılaşma veri tabanının en son güncellenmiş haliyle oluşturulmuş olasılıksal sıvılaşma tetiklenme yöntemi kullanılarak Göcek, Muğla, Türkiye zeminleri üzerinde yapılan değerlendirmeleri sunmaktadır. Göcek, çevresindeki dağlık alanlardan akarsular, doğal faktörler vb. ile aşınıp taşınan ve Göcek Ovası'nı oluşturan alüvyal birimlerden oluşmaktadır. Seçilen bölgenin yüksek deprem riskine sahip olması, sıvılaşma potansiyeli olan zemin birimlerinin varlığı ve bölgedeki yapılaşmanın hızla artması nedeniyle sıvılaşma konusunda daha detaylı bir inceleme yapılması gerekli görülmüştür. Mühendislikte güvenilirlik yaklaşımının önem kazandığı bir dönemde, olasılıksal sıvılaşma tetikleme yöntemi bu açıdan önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın Göcek zeminlerinin sıvılaşma davranışı ile ilgilenen araştırmacılar için tamamlayıcı bir kaynak olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Soil liquefaction was first introduced in the literature by Terzaghi in 1925. However, studies utilizing in-situ testing for site evaluations began only after the 1964 Niigata earthquake in Japan and the Great Alaska earthquake. Over the years, liquefaction assessments have continued to evolve, with probabilistic concepts being incorporated into analyses in recent times. This study presents evaluations conducted on the soils of Göcek, Muğla, Turkey, using the most recent probabilistic liquefaction triggering method developed by Çetin et al. (2018a), which is based on the latest updated version of the liquefaction database. These evaluations are also compared with deterministic liquefaction analysis results. Göcek consists of alluvial soils transported by rivers and natural processes from the surrounding mountainous areas, forming the Göcek Plain. Due to the region's high seismic risk, the presence of soil units with liquefaction potential, and the rapid increase in urban development, a more detailed investigation into liquefaction is deemed necessary. At a time when reliability-based approaches in engineering are gaining importance, the probabilistic liquefaction triggering method has become increasingly significant. This study is expected to serve as a complementary resource for researchers interested in the liquefaction behavior of Göcek soils.