Süleyman Demı̇rel ve sanat: 'Sanata yaklaşımı, mı̇zah anlayışı ve hoşgörüsü'
Suleyman Demirel and art: 'His approach to art, sense of humor and tolerance'
  1. Tez No: 934982
  2. Yazar: MİHRİBAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF KEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
SÜLEYMAN DEMİREL VE SANAT: ''SANATA YAKLAŞIMI, MİZAH ANLAYIŞI VE HOŞGÖRÜSÜ'' Süleyman Demirel, Türkiye'nin siyasi ve kültürel tarihine önemli etkileri olmuş bir siyasi figürdür. Demokrasi ve özgürlük değerlerine verdiği önemle tanınan Demirel, bu değerleri siyasi kariyeri boyunca savunmuş ve Türkiye'nin siyasi ve toplumsal değişimine katkıda bulunmuştur. Süleyman Demirel'in siyasi hayatı boyunca ülkeye bıraktığı izler ve sanata olan bakış açısı, özellikle karikatürler üzerinden incelenmiştir. Çalışma, Demirel'e hediye edilen eserler, eleştirel karikatürler ve Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'nde sergilenen sanat eserlerin incelenerek, o döneme ait siyasi olayları yansıtan önemli bir koleksiyon oluşturulduğu gözlemlenmiştir. Özellikle Cafer Zorlu ve Bedri Koraman'ın karikatürleri, Demirel'in siyasi atılımlarını mizahi bir dille ele alarak dönemin görsel kültürüne önemli katkılar sağlamıştır. Bu çalışma, daha önce bu konuda yapılmamış bir araştırmayı temel alarak, Demirel'in siyasi hayatının ve sanatla ilişkisinin karikatürler üzerinden nasıl yansıtıldığını gözler önüne sermektedir. Ayrıca, Demirel'in sanata verdiği değer ve sanatçılarla kurduğu ilişkiler, onun siyasi kimliğinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, Demirel'in siyasi mirasının ve sanatsal etkileşimlerinin daha iyi anlaşılmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SÜLEYMAN DEMİREL AND ART: ''HIS APPROACH TO ART, SENSE OF HUMOR AND TOLERANCE'' Süleyman Demirel is a political figure who has had a significant impact on Türkiye's political and cultural history. Known for the importance he attaches to the values of democracy and freedom, Demirel defended these values throughout his political career and contributed to Turkey's political and social change. The traces left by Süleyman Demirel on the country throughout his political life and his perspective on art have been examined, especially through cartoons. The study has observed that an important collection reflecting the political events of that period was created by examining the works presented to Demirel as gifts, critical cartoons and the works of art exhibited in the Democracy and Development Museum. In particular, the cartoons of Cafer Zorlu and Bedri Koraman have made significant contributions to the visual culture of the period by humorously addressing Demirel's political initiatives. This study, based on a previously unconducted study on the subject, reveals how Demirel's political life and his relationship with art are reflected through cartoons. In addition, the value Demirel gave to art and the relationships he established with artists constitute an important part of his political identity. This study will help to better understand Demirel's political legacy and artistic interactions and to pass them on to future generations.