Hafif dolgu malzemesi olarak kullanılan geofoam'un tekrarlı yükler altında incelenmesi
Investigation of geofoam used as lightweight fill material under cyclic loads
- Tez No: 935115
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER KAYADELEN, DOÇ. DR. SERCAN SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Geofoam malzemenin esnek üst yapılarda hafif dolgu olarak belirli yoğunluk ve kalınlıklarda kullanılmıyla, tekrarlı yükler altındaki davranışı incelenmiştir. Bu amaçla kötü derecelenmiş kum zemin ve 16 ve 28 kg/m3 yoğunlukta 15, 20 ve 30 cm kalınlıkta Geofoam kullanılmıştır. Buna ek olarak bazı deneylerde zemin tabakasına geotekstil, geogrid ve iki farklı kalınlıkta geocell malzemeler yerleştirilmiştir. Tekrarlı yükleme deneyleri laboratuvar ortamında büyük ölçekte gerçekleştirilmiş olup bu çalışmaların ardından sayısal analizler yapılıp, Deneysel ve sayısal analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Sayısal analizler sonlu elemanlar modellemesi ile PLAXIS v8.6 kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları toplam, kalıcı ve elastik deformasyon, Trafik Fayda Oranı (TBR), Tekerlek İzi Azalma Oranı (RDR) ve elastik deformasyon yüzdesi açısından değerlendirilmiştir. Genel deformasyonlar açısından çalışma yorumlandığında; sabit Geofoam kalınlığında kum tabaka kalınlığı artırıldığında deformasyonlarda düşüş görülmüştür. Geosentetik uygulanan deneyler açısından, tekrarlı yükler altında en efektif geosentetik uygulama olarak Geocell hücre yüksekliğinin 10 cm kullanıldığı durum tespit edilmiştir. Geofoam yoğunluğunun artırılmasıyla toplam ve kalıcı deformasyonlarda yaklaşık 3 cm düşüş gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of Geofoam material under repeated loads was examined by employing it as lightweight fill with specific densities and thicknesses in flexible superstructures. For this purpose, poorly graded sandy soil and Geofoam with densities of 16 and 28 kg/m³ and thicknesses of 15, 20, and 30 cm were used. In addition, in some experiments, geosynthetic materials namely geotextile, geogrid, and geocell with two different thicknesses were placed at the soil layer. The repeated load tests were conducted on a large scale in a laboratory setting, after which numerical analyses were performed to compare the experimental and numerical results. The numerical analyses were carried out using finite element modeling with PLAXIS v8.6. The study's outcomes were evaluated in terms of total, permanent, and elastic deformations, Traffic Benefit Ratio (TBR), Wheel Path Reduction Ratio (RDR), and the percentage of elastic deformation. In terms of overall deformations, it was observed that increasing the thickness of the sandy layer led to a reduction in deformations when the Geofoam thickness was kept constant. Regarding the tests with geosynthetics, the most effective application under repeated loads was found when a geocell with a cell height of 10 cm was used. Furthermore, increasing the Geofoam density resulted in an approximate reduction of 3 cm in both total and permanent deformations.