Koruyucu aile hizmet modelinin tanınırlık düzeyinin belirlenmesi: Adıyaman ili örneği
Determining the recognition level of the foster family service model: Adıyaman province example
- Tez No: 935114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL UYGURTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyal Hizmet, İletişim Bilimleri, Public Relations, Social Work, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aile; insani duygulara öncelik tanıyan belli amaçlar doğrultusunda birden fazla kişinin kan, yasal ve duygu bağı ortaklığıyla bir araya gelerek ve kurduğu toplumun en küçük yapısına denilmektedir. İnsan, hayata tutunabilmek ve yaşamına devam edebilmek için gerek biyolojik ve gerekse gayri biyolojik aile ortamına ihtiyaç duymaktadır. Biyolojik ailelerin çeşitli nedenlerden dağılmaları neticesinde ailenin meyvesi olan çocukların bakımını üstlenecek ailelere ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu bu durumda ailelerin uygulamadan haberdar olması önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında koruyucu ailelik ile ilgili düşüncelerini almak ve tanıtımının yeterli düzeyde yapılıp yapılmadığına dair bilgi almak amacıyla Koruyucu Aile Hizmet Modelini yürüten gayri biyolojik ailelerin görüşlerine yer verilmiştir. Çalışma sonucunda koruyucu aile hizmet modelinin tanınırlık düzeyinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Tanıtım çalışmalarının yeterli düzeyde yapılabilmesi ve durumun iyileştirilebilmesi amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Family; It is called the smallest structure of the society established by more than one person with the partnership of blood, legal and emotional ties for certain purposes that give priority to human feelings. Human beings need both biological and non-biological family environments in order to hold on to life and continue their lives. As a result of the disintegration of biological families for various reasons, there is a need for families to take care of the children, who are the fruits of the family. In this case, it is important that families are aware of the practice. Within the scope of this study, the opinions of non-biological families who carry out the Foster Family Service Model were included in order to get their opinions about foster care and to get information about whether it is adequately promoted. As a result of the study, it was determined that the level of recognition of the foster family service model was insufficient. Suggestions were presented in order to improve the situation and to ensure that promotional activities are carried out at an adequate level.