Alkalilerle aktive edilmiş bağlayıcılarda alkali silika reaksiyonunun araştırılması
Investigation of alkali silica reaction in alkali activated cements
  1. Tez No: 935121
  2. Yazar: NİLGÜN ÇİRKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Alkali ile aktive edilmiş cüruf (AAS) bağlayıcıları, Portland çimentosuna (PÇ) kıyasla daha düşük sera gazı emisyonu ve enerji tüketimi sağladığından, çevresel sürdürülebilirlik açısından çevre dostu bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. AAS betonları, hızlı ve yüksek mukavemet gelişimi ile kimyasal dayanıklılık gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır. Ancak, yüksek miktarda alkali içeren aktivatörlerin reaktif agregalarla birlikte kullanımı alkali-silika reaksiyonuna (ASR) yol açabilmektedir. Bu çalışmada, aktivatör türünün AAS bağlayıcılarının ASR direncine etkileri araştırılmıştır. Beş farklı aktivatör ve bunların kombinasyonları kullanılarak üretilen AAS harçlarının ASR genleşmelerinin yanı sıra yayılma, büzülme ve basınç dayanımı belirlenmiştir. Reaktif agrega kullanılarak üretilen AAS harçlarının ASTM C1260 harç çubuğu yöntemine göre 6 ay süreyle ASR genleşmeleri belirlenmiştir. ASTM C1260 yönteminde, 14 günlük zararlı genleşme limiti %0,1 olarak verilmiş olup, 14 gün sonunda sadece Portland çimentosu esaslı harç karışımında bu limitin aşıldığı görülmüştür. Sodyum hidroksit aktivatörü ile aktive edilen harçların genleşmesi 6 ay sonunda dahi bu zararlı genleşme limitine ulaşmamıştır. Sodyum silikat aktivatörlü AAS harçlarının genleşme değerleri, 90. günde ASTM C1260 standardında belirtilen 14 günlük zararlı genleşme limitine ulaşırken, sodyum karbonat ve sodyum sülfat aktivatörlü sistemler üç ay sonunda ASTM C1260'da belirtilen 14 günlük zararlı genleşme limitinin yaklaşık üç katı genleşme göstermiştir. Bu da alkalilerle aktive edilen harçların ASR potansiyelini değerlendirmek için 14 günlük sürenin yetersiz olduğunu göstermektedir. SEM analizleri, agregalarda, matriste ve matris-agrega ara yüzeyinde çatlaklar bulunduğunu, bazı numunelerde ise iğne şeklinde ASR ürünlerinin oluştuğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Alkali-activated slag (AAS) binders provide lower greenhouse gas emissions and energy consumption compared to Portland cement (PC), making them an environmentally friendly alternative in terms of environmental sustainability. AAS concretes offer several advantages such as rapid and high strength development and chemical resistance. However, the use of activators with high alkali content in combination with reactive aggregates can lead to alkali-silica reaction (ASR). In this study, the effects of activator type on the ASR resistance of AAS binders were investigated. ASR expansions as well as flow, shrinkage and compressive strength of AAS mortars produced using five different activators and their combinations were determined. ASR expansions of AAS mortars produced using reactive aggregates were determined for 6 months according to ASTM C1260 mortar bar method. In the ASTM C1260 method, the 14-day harmful expansion limit was given as 0.1% and it was observed that only Portland cement based mortar mixture exceeded this limit at the end of 14 days. The expansion of mortars activated with sodium hydroxide activator did not reach this harmful expansion limit even after 6 months. While the expansion values of AAS mortars with sodium silicate activator reached the 14-day harmful expansion limit specified in ASTM C1260 standard at 90 days, the systems with sodium carbonate and sodium sulfate activators showed approximately three times the 14-day harmful expansion limit specified in ASTM C1260 at the end of three months. This indicates that the 14-day period is insufficient to evaluate the ASR potential of alkali-activated mortars. SEM analysis revealed the presence of cracks in the aggregates, matrix and matrix-aggregate interface and the formation of needle-shaped ASR products in some samples.