Duvar tipi klima kullanılan bir bilgisayar odası içerisinde optimum hava akışının sağlanarak ısıl konfor koşullarının belirlenmesi
Determining thermal comfort conditions by providing optimum air flow in a computer room using wall-mounted air conditioners
  1. Tez No: 935122
  2. Yazar: ALPARSLAN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada üç boyutlu bir oda geometrisinde klima ile soğutma durumunda ısıl konfor Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği metodu ile incelenmiştir. Oda geometrisi olarak Kırıkkale Üniversite Makine Mühendisliği bilgisayar odası birebir modellenerek kullanılmıştır. Oda içerisinde oturur pozisyonunda kırk bir insan figürü, bilgisayar monitörü, bilgisayar kasası yerleştirilmiş bunlardan ısı transferi olduğu kabul edilmiştir. Sayısal Çalışmada kullanılan yöntemin doğruluğunu test etmek amacıyla literatürde yer alan deneysel ve sayısal çalışmalar için doğrulama çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Standard k-ε türübülans ve standard duvar yaklaşımı deneysel verileri nedeniyle seçilmiştir. Oda içersinde akış üç boyutlu, kararlı, türbülanslı, ve sıkıştırılamaz olup korunum denklemleri ANSYS Fluent 21.0 yazılımı kullanılarak çözülmüştür. Mevcut klima üfleme ağız modeline alternatif olarak sunulan iki farklı modelin ısıl konfor üzerine etkileri incelenmiştir. Yapılan yirmi analiz için sıcaklık, hız, PMV, PPD ve PD dağılımları elde edilmiştir. Model 3 üfleme ağzı tasarımı ve 75° yatay üfleme açısı ile oda ortalama sıcaklığı 0.3℃ düşürülmüş ve sıcaklığın oda içerisine homojen dağılımı sağlanarak daha iyi ısıl konfor durumu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal comfort was investigated by Computational Fluid Dynamics method. in a three-dimensional room geometry Kırıkkale University Mechanical Engineering computer room was used as the room geometry by modeling it exactly. A forty one human figure in sitting position, monitors and computer cases were modeled in the room and it was assumed that there was heat transfer from them. In order to test the accuracy of the method used in the numerical study, verification studies were carried out for experimental and numerical studies in the literature. As a result of the studies, the standard k-ε-turbulence and standard wall approach were chosen due to their experimental data. The flow inside the room is three-dimensional, steady, turbulent,incompressible and the conservation equations are solved using ANSYS Fluent 21.0 software. The effects on thermal comfort of two different air conditioning blower nozzle model presented as alternatives to the existing model are investigated. Temperature, velocity, PMV, PPD and PD distributions were obtained for twenty analyses. With the Model 3 nozzle design and 75° horizontal blowing angle, the room average temperature was reduced by 0.3℃ and a better thermal comfort condition was achieved by providing homogeneous distribution of temperature inside the room.