Orman yol ağının odun hammaddesi üretimiyle ilişkisinin değerlendirilmesi: Bahtiyar Orman İşletme Şefliği örneği
Assessment of the relationship between the forest road network and wood harvesting: The case of Bahtiyar Forest District
  1. Tez No: 935170
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tez çalışmasının amacı; orman yolu yapım-bakım giderleriyle bölmeden çıkarma ve taşıma giderleri arasındaki ilişkiyi orman yol ağı metrikleri (yol uzunluğu, yol yoğunluğu, yol aralığı, işletmeye açma oranı, arazi işgal alanı, yollların alana konumsal dağılımı, vb.) yardımıyla teknik olarak analiz ederek birim miktar (1 m3) odun üretimi üzerindeki etkisini belirlemek; bu giderlerin (ve mümkünse odun satış gelirlerinin) karşılaştırılmasına dayalı iktisadi bağıntıyı değerlendirmektir. Bu kapsamda, Bahtiyar Orman İşletme Şefliği (Dalaman, Muğla) çalışma alanı olarak seçilmiş ve bölgede yer alan orman yollarının odun üretimi süreçlerindeki işlevi Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) destekli olarak analiz edilmiş, yol metrikleri ile odun hammaddesi üretimi arasındaki ilişki sayısal verilere dayalı olarak ortaya konulmuştur. Çalışma alanında genel yol yoğunluğu 24.7 m/ha, ortalama yol aralığı 253 m, ortalama işletmeye açma oranı %79, ortalama sürütme mesafesi ise 167 m olarak bulunmuştur. Bu koşullarda 1 km orman yolunun yapım maliyetinin 6427.11 $, yıllık bakım maliyetinin ise 57.1 $ olduğu belirlenmiştir. 1 m³ odun hammaddesi için ortalama gider 18.60 $, tomruk için sürütme ve taşıma giderleri ise 15.29 $ olarak belirlenmiştir.1 m3 odun hammaddesi başına yansıyan yol giderleri toplamının ise 1.59 $ olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, orman yol ağının ve konumsal dağılımının, odun hammaddesi üretim faaliyetleriniteknik ve ekonomik açıdan doğrudan etkilediğini göstermektedir. Orman planlama birimleri ölçeğindeki yol ağı analizlerinin, yol yapım-bakım, sürütme ve taşıma giderlerinin minimizasyonu ile orman kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde işletilmesi açısından ormancılık operasyonlarının planlanması ve yönetim süreçlerinde etkili olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to determine the effect of unitamount (1 m3) on wood harvesting by technically analyzing the relationship between forest road construction-maintenance expenses and logging-transportation expenses with the help of forest road network metrics (road length, road density, road spacing, opening-up are and ratio, land occupation area, spatial distribution of roads in the area, etc.); to evaluate the economic relationship based on the comparison of these expenses (and wood sales revenues). In this context, Bahtiyar Forest Enterprise (Dalaman, Muğla) was selected as the study area and the function of forest roads in the region in wood harvesting processes was analyzed with the support of Geographic Information Systems (GIS), and the relation ship between road metrics and wood raw material production was revealed based on numerical data. In the study area, the general road density was found to be 24.7 m/ha, the average road spacing was found to be 253 m, the average rate of opening too peration was found to be 79%, and the average skidding distance was found to be 167 m. Under these conditions, it was determined that the construction cost of 1 km of forest road was $6427.11 and the annual maintenance cost was $57.1. The average cost for 1 m³ of wood raw material was determined as $18.60, and the skidding and transportation costs for logs were determined as $15.29. The total road cost reflected per 1 m3 of wood raw material was determined as $1.59. These results show that the forest road network and its spatial distribution directly affect wood raw material production activities in technical and economic terms. It was indicated that road network analyses at thescale of forest planning units could be effective in the planning and management processes of forestry operations for the minimization of road construction and maintenance, skidding and transportation costs, and the sustainable management of forest resources.