Dijital liderlik ölçeğinin türkçeye uyarlanması: geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Adaptation of the digital leadership scale to turkish: validity and reliability study
- Tez No: 935171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CIRANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, liderlerin dijital dönüşüm süreçlerini etkin bir şekilde yönetebilmeleri için sahip olmaları gereken yetkinliklerin ölçülmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı sunmaktır. Bu doğrultuda Zhu (2015) tarafından geliştirilen ve Wang ve arkadaşları (2022) tarafından revize edilen dijital liderlik ölçeği Türkçeye uyarlanmıştır. Bu kapsamda söz konusu ölçeğin yapı geçerliliğini test etmek için Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), güvenilirlik değerlendirmesi için ise Cronbach's Alpha testi uygulanmıştır. Bu analizler için SPSS ve AMOS programlarından yararlanılmıştır. Açıklayıcı Faktör Analizi, ölçeğin beş faktörlü yapısını koruduğunu ve toplam varyansın %65.309'unu açıkladığını göstermiştir. Güvenilirlik analizinde Cronbach's Alpha katsayısı 0.915 olarak hesaplanmış, ölçeğin yüksek iç tutarlılığa sahip olduğu belirlenmiştir. AVE ve CR değerleri, faktörlerin yakınsak geçerliliğini desteklemiştir. Ayrıca, faktörler arasındaki korelasyonların 0.85'in altında olması ve AVE karekök değerlerinin ilgili faktörlerle olan ilişkilerinin incelenmesi sonucunda, ölçeğin ayrışım geçerliliğinin sağlandığı belirlenmiştir. Doğrulayıcı Faktör Analizi sonuçları, modelin uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeyde olduğunu ve ölçeğin doğrulandığını göstermiştir. Bulgular, ölçeğin liderlerin dijital yetkinliklerini ölçme ve geliştirme açısından güvenilir bir araç olduğunu ve gelecekteki araştırmalara rehberlik edebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide a valid and reliable measurement tool for assessing the competencies that leaders need to effectively manage digital transformation processes. Accordingly, the digital leadership scale developed by Zhu (2015) and revised by Wang et al. (2022) was adapted into Turkish. To test the structural validity of this scale, Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were conducted, while the reliability assessment was performed using the Cronbach's Alpha test. SPSS and AMOS software were utilized for these analyses. Exploratory Factor Analysis showed that the scale maintained its five-factor structure and explained 65.309% of the total variance. The reliability analysis revealed a Cronbach's Alpha coefficient of 0.915, indicating high internal consistency. The AVE and CR values supported the convergent validity of the factors. Additionally, the scale's discriminant validity was confirmed based on the correlations between factors being below 0.85 and the examination of the relationships between AVE square root values and their respective factors. Confirmatory Factor Analysis results demonstrated that the model's fit indices were at an acceptable level, confirming the validity of the scale. The findings suggest that the scale is a reliable tool for measuring and enhancing leaders' digital competencies and can guide future research.