Borçka baraj gölü havzası'nda askıda katı madde dağılımının ve su kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of suspended sediment distribution and water quality parameters in the borçka dam lake basin
- Tez No: 935180
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, Aşağı Çoruh Nehri Havzası'nda yer alan ve taşkın koruma ile hidroelektrik enerji üretimi amaçlı planlanmış olan Borçka Baraj Gölü, Çoruh Nehri ve Murgul Çayı'nda seçilen 12 gözlem istasyonunda 2010 Aralık ile 2011 Kasım döneminde aylık olarak su kalitesi takibi yapılmıştır. Çalışma kapsamında, yerinde (sıcaklık, pH, su derinliği, çözünmüş oksijen, özgül iletkenlik, klorofil-a, bulanıklık ve Seki diski derinliği) ölçümler ve laboratuvarda (askıda katı madde, toplam azot, toplam fosfat fosforu ve kimyasal oksijen ihtiyacı) analizler gerçekleştirilmiştir. Baraj gölü, Çoruh Nehri ve Murgul Çayı su kalitesinin zamana bağlı değişimleri üzerinde durulmuş ve Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği'ne (YSKY) göre su kalitesi sınıflandırması yapılmıştır. Ayrıca baraj gölünde bulunulan su kütlesine ilişkin askıda katı madde (AKM), bulanıklık (T) ve klorofil-a (Chl-a) parametrelerinin belirlenmesinde uzaktan algılama verileri ile eş zamanlı yersel veriler birlikte kullanılmıştır. YSKY'ye göre Borçka Baraj Gölü Chl-a bakımından oligotrofik, toplam azota (TN) göre mezotrofik ve toplam fosfat fosforuna (TP) göre ötrofik olarak sınıflandırılabilir. Ölçüm sonuçları, Çoruh Nehri ve Murgul Çayı'nın TN ve kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) dikkate alındığında yüksek kaliteli suya ancak TP bakımından az kirlenmiş suya sahip olduklarını ortaya koymaktadır. TN ve KOİ yıllık ortalama değerlerindeki düşüş göz önüne alındığında, Borçka Baraj Gölü'nün mansabındaki yerüstü su kalitesine olumlu etki yaptığı sonucuna varılmıştır. Yıllık ortalama 41 mg/L AKM ve 46 NTU bulanıklığa dayanarak, Borçka Baraj Gölü'nün hidrolik bekleme süresi sebebiyle AKM'nin büyük bir kısmını tutabileceği ve bulanıklığı önemli ölçüde azaltabileceği ve böylece mansabındaki Muratlı Baraj Gölü'ndeki olası siltlenmeyi azaltacağı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında, Kanada su kalitesi indeksi, ağırlıklı aritmetik su kalitesi indeksi ve trofik seviye indeksi kullanımı da hedeflenmiş, mevsimlik değerlendirmelerin ve elde edilen kalite sınıflarının çalışma alanındaki malzeme hareketi ve kirlilik yükü ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, surface water quality was investigated monthly between December 2010 and November 2011 at 12 monitoring stations selected in the Borçka Dam Lake, which is located in the Lower Çoruh River Basin and planned for flood protection and hydroelectric power generation, the Çoruh River and Murgul Stream. Within the scope of the study, in-situ (temperature, pH, water depth, dissolved oxygen, specific conductance, chlorophyll-a, turbidity, and Secchi disk depth) measurements and laboratory (suspended sediment, total nitrogen, total phosphate phosphorus, and chemical oxygen demand) analyzes were carried out. In addition, remote sensing data and synchronous in-situ data were used together to determine suspended sediment (SS), turbidity (T) and chlorophyll-a (Chl-a) parameters of the water mass in the Borçka Dam Lake. The Borçka Dam Lake was classified as oligotrophic in terms of Chl-a, mesotrophic in terms of total nitrogen (TN), and eutrophic in terms of total phosphate phosphorus (TP), with reference to the Surface Water Quality Regulation (SWQR). The measurement results reveal that the Çoruh River and the Murgul Stream have high-quality water, considering TN and chemical oxygen demand (COD), but slightly polluted water regarding TP. Considering the decrease in the annual average values of TN and COD, it is concluded that the Borçka Dam Lake had a positive effect on the surface water quality in the Lower Çoruh River Basin. Based on the annual average of 41 mg/L for SS and 46 NTU for T, it was concluded that the Borçka Dam Lake could trap a large portion of the SS and could reduce turbidity considerably because of its long hydraulic residence time, and thus reduce possible silting in the downstream reservoir. Within the scope of the study, the use of Canadian water quality index, weighted arithmetic water quality index, and trophic state index was also targeted, and it was observed that the seasonal evaluation and the quality classes obtained were compatible with the material movement and pollution load in the study area.