Azalan müşareke ile taşıt finansmanı: İslami finans prensiplerine uygun bir model önerisi
Vehicle financing with diminishing musharakah: A model proposal compatible with Islamic finance principles
- Tez No: 935179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK TEKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Din, Maliye, Banking, Religion, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, İslami finans prensiplerine uygun bir şekilde taşıt finansmanı sağlamaya yönelik bir finansman modeli sunmayı amaçlamaktadır. İslami finans prensipleriyle finansman sağlayan mevcut yöntemlerde genellikle borç temelli yaklaşımların kullanılması, taşıt finansmanı alanında İslami finans prensipleriyle uyumlu ve ortaklık temelli alternatif modellerin geliştirilmesi sonucunu doğurmuştur. Bu çerçevede çalışmada, azalan müşareke yöntemi incelenmiş ve Türkiye için taşıt finansmanına yönelik bir model önerisi sunulmuştur. Araştırma, nitel doküman analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup bu yöntem sayesinde azalan müşareke ile taşıt finansmanı hakkında kapsamlı bilgilere ulaşılmıştır. Çalışmada, azalan müşarekenin tanımı, özellikleri, tarihsel gelişimi, uygulama örnekleri ve fıkhi görüşler ele alınmıştır. Ayrıca, Türkiye'deki mevcut taşıt finansmanı modelleriyle karşılaştırılarak, azalan müşarekenin uygulanabilirliği ve potansiyel katkıları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, azalan müşareke yönteminin İslami finans prensiplerine tam uyumlu, ortaklık temelli ve uygulanabilir bir finansman modeli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a financing model for vehicle financing in accordance with Islamic finance principles. The use of debt-based approaches in current methods providing financing under Islamic finance principles has led to the development of alternative partnership-based models that are compatible with Islamic finance principles in the field of vehicle financing. In this context, the diminishing musharakah method has been examined and a model proposal for vehicle financing in Türkiye has been presented. The research was conducted using a qualitative document analysis method, through which comprehensive information on vehicle financing with diminishing musharakah was obtained. The study addresses the definition, characteristics, historical development, application examples, and jurisprudential views of diminishing musharakah. Additionally, the applicability and potential contributions of diminishing musharakah were evaluated by comparing it with the current vehicle financing models in Türkiye. As a result of the research, it was concluded that the diminishing musharakah method is a fully compatible, partnership-based, and feasible financing model in line with Islamic finance principles.