Çocuk romanlarında mekan: Nazlı eray örneği
Space in children's novels: The case of nazli eray
- Tez No: 935281
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET GÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Edebiyat ve mimarlık alanında yapılan çalışmalarda genel bir eğilim olarak yetişkin edebiyatı vardır. Ancak çocuğun bedeninden sonra ev ortamı ile birlikte ilk mekansal imgelemi çocuk kitapları ile kurulmaya başlamaktadır. Ayrıca çocuğun toplumsallaşma süreci ile gün geçtikçe yaygınlaşan çocuk yayıncılığı ve çocuk-mekan çalışmaları göz önünde bulundurulduğunda çocuk edebiyatının potansiyellerini tartışmaya açmak bu çalışmanın ana motivasyonlarından biridir. Yarının nitelikli çevrelerini kuracak olan çocukların kent ile ilişkilerinin kurulumunda çocuk edebiyatın işlevselliği sorgulanmıştır. Çocuk edebiyatı, doğası gereği çocuğun hayal gücüne katkı sunan zengin anlatım diline sahiptir. Ayrıca çocuğun/çocukluğun dünyasına ve mekanlarına yönelik araştırmalar için yoğun bir çalışma evreni oluşturmaktadır. Çocuk edebiyatı alanında eserleri olan yazarlardan Nazlı Eray, fantastik gerçeklik türünde eserler kaleme almaktadır. Bu nedenle kendi çocukluk mekanlarını bu anlatım türü ile birleştiren zengin mekanlar yaratmaktadır. Eray'ın kendi çocukluğunun İstanbul'u ile roman zamanındaki İstanbul arasında döngüsel zaman sıçramaları ile anlattığı“Frej Apartmanı'nın Esrarı”,“Büyülü Beyoğlu”,“Mırmır Osman”,“Gece Çiçeği İstanbul”ve“Billur Ahtapot ve Mor İnci”kitapları çalışma evrenini oluşturmaktadır. Evreni oluşturan eserler içerik analizi ve gömülü kuram yöntemleri ile analiz edilmiştir. İçerik analizi yöntemi ile veri setinde yer alan mekanların dökümü yapılmış. Bu mekanların eser içinde yer alma biçimleri ve tekrar sıklıkları hesaplanmıştır. Veriler temalarına göre kategorize edilmiştir. Ancak içerik analizi yöntemi ile belli tema ve kategoriler oluşturulmuş olsa da metnin içerisinde yer alan gizil anlamların keşfi için gömülü kuram yöntemi de kullanılmıştır. Böylece bulgular bölümünde içerik analizi ile ülke ölçeğinden apartman ölçeğine kadar roman mekanlarının dökümü yapılmıştır. İnsan- mekan ilişkinin çözülmesi için gömülü kuram yöntemi ile mekanın anlamı ve biçimlenişi tartışmaya açılmıştır. Çalışma ile çocuk edebiyatının çocuk-mekan çalışmaları konusunda işlevselliği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a general tendency in the studies conducted in the field of literature and architecture, there is adult literature. However, after the child's body, the child's first spatial imagination with the home environment begins to be established with children's books.In addition, one of the main motivations of this study is to discuss the potential of children's literature in terms of the socialisation process of the child, children's publishing and child-space studies, which are becoming increasingly widespread. The functionality of children's literature in establishing children's relationships with the city, which will create the environments of tomorrow, has been called into question. The rich narrative language of children's literature, which fosters children's imagination, is conducive to the development of an intensive research universe concerning the world and spaces of the child/childhood.Nazlı Eray, a prominent figure in the realm of children's literature, employs the imaginative reality genre in her literary works, effectively merging her personal childhood experiences with this narrative genre to create intricate and multifaceted spaces. The universe of the study is constituted by Eray's books“Frej Apartmanı'nın Esrarı”,“Büyülü Beyoğlu”,“Mırmır Osman”,“Gece Çiçeği İstanbul”and“Billur Ahtapot ve Mor İnci”These books narrate a cyclical time jump between the Istanbul of Eray's childhood and the Istanbul of the novel. The works constituting the universe were analysed by content analysis and grounded theory methods. The content analysis method was employed to analyse the places in the data set, calculating the forms and repetition frequencies of these places in the work, and categorising the data according to their themes. However, although certain themes and categories were created with the content analysis method, the grounded theory method was also used to explore the hidden meanings in the text. Thus, in the findings section, a breakdown of the novel spaces from the country scale to the apartment scale was made by content analysis. In order to solve the human-space relationship, the meaning and shaping of the space was opened to discussion with the grounded theory method. With this study, the functionality of children's literature on child-space studies was questioned.