Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin göç ve İslam karşıtlığı ve anayasa koruma dairesinin parti üzerindeki denetimi
Alternative for Germany (AfD) party's anti-immigration and Islamophobia and the office for the protection of the constitution on the party
  1. Tez No: 935370
  2. Yazar: SEMA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FARUK ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
1990'lı yıllardaki bölgesel çatışma ve savaşlar, 11 Eylül 2001 saldırısı ve bazı başkentlerdeki patlamalar, 2008 ekonomik krizi ve 2010'lardaki Arap Baharı, Soğuk Savaş'ın bitiminin yarattığı iyimserliğin kalıcı olmayacağını göstermiştir. 2014 ve 2015'te Avrupa'ya yönelen mülteci akını Avrupa siyasetini derinden sarsmış ve aşırı sağ partileri güçlendirmiştir. Bugüne kadar liberal demokratik değerlerin hâkim olduğu Avrupa ülkelerinden bazılarında aşırı sağ partiler iktidarı ele geçirmişler, bazılarında ise iktidarlarına ramak kalmıştır. 2013'te Almanya'da kurulan aşırı sağcı siyasal parti Almanya İçin Alternatif (AfD), kısa süre içinde Alman siyasal sisteminin güçlü ve en çok tartışılan partilerinden biri olmuştur. AfD, 2024 eyalet seçimlerinde, onaltı eyaletten birinde seçimi kazanmayı başarmıştır. Bu çalışmada, AfD'nin göç ve İslam karşıtlığı güvenlikleştirme kuramı çerçevesinde ele alınmıştır. Bu arada, hür demokrasinin bir bakıma kalesi durumundaki Almanya'da, Federal Anayasayı Koruma Dairesinin“aşırı”eğilimlere yönelik denetimine rağmen, AfD'nin nasıl bu kadar güçlendiği ve varlığını sürdürdüğü incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemleri kullanılmış, içerik analizi ve ilgili literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışmada, literatüre katkıda bulunulması, aşırı sağ ve AfD konularında ileride yapılabilecek araştırmalar açısından yol gösterici bir çalışma ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Regional conflicts and wars in the 1990s, the September 11, 2001 attack and explosions in some capitals, the economic crisis of 2008 and the Arab Spring in the 2010s showed that the optimism created by the end of the Cold War would not last. The influx of refugees to Europe in 2014 and 2015 shook European politics to the core and strengthened far-right parties. Far-right parties have seized power in some of the European countries where liberal democratic values have been dominant so far, while in others, they are close to power. The far-right political party Alternative for Germany (AfD), founded in Germany in 2013, has quickly become one of the most powerful and controversial parties in the German political system. In the 2024 state elections, the AfD managed to win the election in one of the sixteen states. In this study, AfD's anti-migration and anti-Islam sentiment are discussed within the framework of securitization theory. In the meantime, in Germany, which is in a sense a bastion of free democracy, it has been examined how the AfD has become so strong and continues to exist despite the control of the Federal Office for the Protection of the Constitution against“extremist”tendencies. Qualitative research methods were used, content analysis and related literature review were conducted. In this study, it is aimed to contribute to the literature and to present a guiding study in terms of future research on the far right and AfD.