Firmaların kurumsal sürdürülebilirlik faaliyetlerinin ihracat performansı üzerindeki etkisinde uluslararası rekabet stratejilerinin aracılık rolü
The mediating role of international competition strategies in the impact of companies' corporate sustainability activities on export performance
- Tez No: 935371
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, firmaların kurumsal sürdürülebilirlik faaliyetlerinin ihracat performansı üzerindeki etkisini ve bu etki üzerinde rekabet stratejilerinin aracılık rolünü incelemektir. Çalışmada, Türkiye genelinde sektör ayrımı yapılmaksızın sürdürülebilirlik faaliyetlerini benimseyen ve ihracat yapan firmalara yönelik bir anket uygulanmış ve elde edilen veriler doğrultusunda belirlenen hipotezler test edilmiştir. Hipotezlerin sınanmasında Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkiler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, model kapsamında öne sürülen hipotezlerin büyük çoğunluğunun desteklendiğini, ancak H2b ve H4b hipotezlerinin doğrulanmadığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, kurumsal sürdürülebilirlik faaliyetlerinin ihracat performansı üzerindeki etkisinin anlamlı olduğunu ve rekabet stratejilerinin bu etkiyi güçlendiren önemli bir aracılık rolü üstlendiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, sürdürülebilirlik ve rekabet stratejilerinin ihracat başarısını artırma noktasında birlikte değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the effect of corporate sustainability activities of firms on export performance and the mediating role of competition strategies on this effect. In the study, a survey was conducted on firms adopting sustainability activities and exporting without any sector distinction throughout Türkiye and the hypotheses determined in line with the obtained data were tested. In testing the hypotheses, the relationships between the variables were analyzed in detail using Structural Equation Modeling (SEM). The analysis results revealed that the majority of the hypotheses put forward within the scope of the model were supported, but the H2b and H4b hypotheses were not confirmed. The findings obtained show that the effect of corporate sustainability activities on export performance is significant, and competition strategies play an important mediating role that strengthens this effect. These results indicate that sustainability and competition strategies should be evaluated together in terms of increasing export success.