Manuel Komnenos'un Bizans tarihinde yeri ve önemi
The place and importance of Manuel Komnenos in Byzantine history
- Tez No: 935410
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
1143-1180 yılları arasında hüküm süren I. Manuel Komnenos dönemi hem Batı'da hem de Doğu'da politik ve askeri mücadelelerin yaşandığı bir dönem olmuştur. İmparator Manuel Komnenos döneminin en önemli olayı Anadolu topraklarına yerleşen Anadolu Selçuklu Devleti ile yaşanan Myriokephalon Savaşı'dır. Malazgirt Savaşı ile Anadolu topraklarına yerleşmeye başlayan Türklerin bu dönemde artık imparatorluk topraklarından atılamayacağı anlaşılmıştır. Avrupalı Devletler ve Haçlılar ile yaşanan ilişkiler de bu dönemin dikkat çeken noktaları arasındadır. Bu tez çalışmasında Manuel Komnenos döneminin başarısızlıklar ile dolu olmadığı fakat elde edilen zaferlerin de uzun soluklu olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu tez Manuel Komnenos'un imparator oluşundan ölene kadar olan zamanı kapsamaktadır. Manuel Komnenos'un siyasi kişiliği yanında şahsiyetine de değinilerek imparatorluğu süresince aldığı kararları daha iyi anlatmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The period of Manuel I Komnenos ,who ruled between the years 1143-1180, was a time of political and military struggles both in the West and the East. The most significant event of Emperor Manuel Komnenos's reign was the Battle of Myriokephalon which caused the Anatolian Seljucks to settle in Anatolian territories. During this period, it was obvious that the Turks, who started to settle in Anatolian territories with the Battle of Manzikert, could no longer be expelled from the imperial lands. The relations with European States and the Crusaders were also among the noteworthy points of this period. In this thesis, it is concluded that the period of Manuel Komnenos was not full of failures, but aldo the victories that achieved were not long lasting. This thesis covers the period from Manuel Komnenos' ascension to the throne until his death. Besides discussing Manuel Komnenos' political personality, it aims to elucidate the decisions he made throughout his reign by also examining his personal character.