Çocukluk çağı travmaları ile yeniden mağduriyet arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve reddedilme duyarlılığının aracılık etkisi
The mediating effect of emotion regulation difficulty and rejection sensitivity on the relationship between childhood traumas and revictimization
- Tez No: 935409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN ELİF AYBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çocukluk döneminde aile bireyleriyle kurulan pozitif ve negatif ilişkilerin; yetişkinlikte başkalarıyla ilişki kurulmasına, bu ilişkilerin niteliğine ve nasıl şekilleneceğine etki ettiği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasının hedefi; çocukluk çağı travmaları ile yeniden mağduriyet arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bununla birlikte bu ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve reddedilme duyarlılığının aracılık rolünün olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmaya 271 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Flört Şiddeti Yaşantıları Ölçeği kullanılmıştır. Betimsel istatistiklerin analizleri SPSS (21.0) programı ile gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arası ortalama farklarının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığına tek yönlü ANOVA ve t-testi ile bakılmıştır. Ölçüm araçlarının geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Aracılık hipotezleri Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile AMOS (24.0) kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular; çocukluk çağı travmalarının yeniden mağduriyete etkisinde, duygu düzenleme güçlüğünün ve reddedilme duyarlılığının aracılık rolünün bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma yeniden mağduriyet yaşantısının nedenlerinin detaylı bir biçimde ortaya konulması, alınabilecek önlemlerin saptanması ve yetişkin mağdurların psikoeğitim süreçlerinin içerik ve kapsamının belirlenmesi hususunda önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationships established with family members during childhood, whether positive or negative, are considered to influence the nature and development of relationships in adulthood. The aim of this thesis is to investigate the association between childhood traumas and revictimization. Furthermore, it seeks to determine whether emotion regulation difficulties and rejection sensitivity serve as mediators in this association. The study included 271 participants. Data collection tools consist of the Informed Consent Form, Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Rejection Sensitivity Questionnaire, and Dating Violence Experiences Scale. Descriptive statistics were analyzed using SPSS (version 21.0). One-way ANOVA and t-tests were used to examine whether mean differences among variables varied according to demographic factors. Validity and reliability analyzes of the measurement tools were performed. The Pearson Correlation Coefficient was used to evaluate the association among variables. Mediation hypotheses were tested using Structural Equation Modeling (SEM) with AMOS (version 24.0). The findings revealed that emotion regulation difficulties and rejection sensitivity play a mediating role in the impact of childhood traumas on revictimization. This study provides valuable insights into the detailed identification of the causes of revictimization, the determination of preventive measures, and the development of the content and scope of psychoeducation processes for adult victims.