Türk marka hukukunda birlikte var olma sözleşmesi
Coexistence agreement in Turkish trademark law
- Tez No: 935468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA MÜJDE KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Birlikte var olma sözleşmesi; aynı ya da ayırt edilemeyecek derecede benzer işaretlerin aynı ya da benzer tür mal ve hizmetler bakımından piyasada farklı marka sahipleri tarafından hangi şartlar dahilinde kullanılacağının belirlendiği sözleşmelerdir. Alman hukukunda uzun yıllardan beri uygulanmakta olan sözleşmenin yapılabilmesi, Avrupa Birliği Marka Direktifi esas alınarak hazırlanan 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile Türk hukuku bakımından da mümkün hale gelmiştir. Çalışmada Türk marka hukukunda birlikte var olma sözleşmesinin yeri Alman hukukundaki düzenlemeler ve uygulamalar dikkate alınarak tespit edilmiştir. Bu çerçevede öncelikle birlikte var olma sözleşmesinin hukuki niteliği tespit edilmiş ve diğer benzer sözleşmelerden ayırt edilmiştir. Daha sonra sözleşmenin kurulması ile tarafların hak ve borçları incelenmiştir. Son bölümde sözleşmenin uyarlanması ve sona ermesi hususları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the incorporation of co-existence agreements into Turkish trademark law, a practice historically rooted in German legal frameworks. With the enactment of the Industrial Property Law No. 6769, aligned with the European Union Trademark Directive, these agreements have gained legal standing in Turkey. The study systematically examines the legal nature of co-existence agreements, distinguishing them from similar arrangements. It delves into the establishment process, analyzing the rights and obligations of the involved parties. Finally, the research addresses the crucial aspects of contract adaptation and termination within the context of Turkish trademark law, drawing insights from established regulations and practices in German law.