1-(hidroksisiklohekzil(fenil) metanon bileşiğinin farklı amino grubu içeren bileşiklerle yeni Schiff bazlarının sentezi, karakterizasyonu ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterisation and properties investigation of new Schiff bases of 1-(hydroxycycyclohexyl(phenyl) methanone compound with different amino group containing compounds
  1. Tez No: 935467
  2. Yazar: SAMEERAH DURAID ALAA ALMAKHZOOMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, başlangıç madde olarak 1-hidroksisiklohekzilfenil metanon ve oksalaldehit; farklı amino grubu içeren ligandlar ile 3- (Triflorometil)Anilin, 3-Nitroanilin, N-(2-aminoetil)benzensulfonamid, 3-Amino-1- propanol, Tiyokarbohidrazid, Etan-1,2-diamin, 4-Aminotiyofenol, Hekzilamin, Toluol-4-sülfonikasit ve Arginin bileşikleri ile reaksiyona sokarak yeni Schiff bazları sentezlendi. Elde edilen bileşikler; 1-(fenil((3-(triflorometil)fenil)imino)metil)siklohekzan- 1-ol, 1-(((3-nitrofenil)imino)(fenil)metil)siklohekzan-1-ol, (E)-N-(2-(((1-hidroksi sikloheksil)(fenil)metilen)amino)etil)-4-metilbenzensülfonamid, (E)-1-(((3-hidroksi propil)imino)(fenil)metil)siklohekzan-1-ol, (2E)-N',2-bis((1-hidroksisikloheksil) (fenil)metilen)hidrazin-1-karbothiohidrazid, 1,1'-((1E,1'E)-(etan-1,2-diylbis (azaniliden))bis(fenilmetaniliden))bis(sikloheksan-1-ol), 4,4'-(((1E,2E)-etan-1,2- diyliden)bis(azaniliden))dibenzenetiyol, (E)-1-((heksilimino)(fenil)metil)siklo heksanol, N,N'-((1E,2E)-etan-1,2-diliden)bis(4-metilbenzensülfonamid), (E)-N-((E)- 2-(tosilimino)etiliden)arginin bileşikleri sentezlendi. Schiff bazı sentezi için (1-hidroksisiklohekzil)(fenil)metanon ve Oksalaldehit; amino grubu içeren bileşikler ile ((1:1) veya (2:1)) sitokiyometrik oranında alınarak uygun bir çözücü içinde çözülüp geri soğutucu altında karıştırılacak ve normal reaksiyon şartları altında, normal ısıtıcı kullanarak gerçekleşti. Sentez reaksiyonu için sıcaklık, reaksiyon süresi ve pH gibi faktörler ile doğru çözücü seçimi hedeflenen verimlilik seviyesi önemli olduğundan gerekli koşullar belirlendi. Elde edilen yeni bileşiklere ait yapı analizi çalışmalarında, IR, UV-Vis, 1 H-NMR, 13 C-NMR spektroskopik metotları ve elemental analizi kullanıldı. Ek olarak, sentezlenen Schiff bazı bileşiklerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelendi. Uygun çözücülerde sentezlenen bileşiklerin yapıları X-ışınları difraksiyon yöntemiyle de belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 1-hydroxycycyclohexylphenyl methanone and oxalaldehyde as starting materials; 3-(Trifluoromethyl) Aniline, 3-(Trifluoromethyl)Aniline, 3-Nitroaniline, N-(2-aminoethyl)benzenesulfonamide, 3-Amino-1-propanol, Thiocarbohydrazide, Ethane-1,2-diamine, 4-Aminothiophenol, Hegzilamine, Toluol-4-sulfonicacid and Arginine as ligands containing different amino groups, new sciff bases were synthesized for the first time. Compounds obtained; 1-(phenyl((3 (trifluoromethyl) phenyl)imino)methyl)cyclohexan-1-ol, 1-(((3-nitrophenyl)imino) (phenyl)methyl)cyclohexan-1-ol, (E)-N-(2-(((1-hydroxycycyclohexyl) (phenyl)methylene)amino)ethyl)-4-methylbenzenesulfonamide, (E)-1-((((3- hydroxypropyl)imino)(phenyl)methyl)cyclohexan-1-ol, (2E)-N',2-bis((1- hydroxycycyclohexyl)(phenyl)methylene)hydrazine-1-carbothiohydrazide, 1,1'- ((1E,1'E)-(ethane-1,2-diylbis(azanilidene))bis(phenylmethanilidene))bis(cyclohexan- 1-ol), 4,4'-((((1E,2E)-ethane-1,2-diylbis(azanilidene))bis (azanilidene))dibenzenethiol, (E)-1-((hexylimino)(phenyl)methyl)cyclohexane-1-ol, N,N'-((1E,2E)-ethane-1,2-dylidene)bis(4-methylbenzenesulfonamide), (E)-N-((E)-2- (tosilyimino)ethylidene)arginine. For Schiff base synthesis, (1-hydroxycyclohexyl) (phenyl)methanone and Oxalaldehyde were taken in cytokiometric ratio ((1:1) or (2:1)) with compounds containing amino group, dissolved in a suitable solvent and mixed under subcooler and carried out under normal reaction conditions using normal heater. For the synthesis reaction, factors such as temperature, reaction time and pH as well as the choice of the right solvent were determined as the targeted efficiency level is important. Spectroscopic methods such as IR, UV-Vis, 1 H-NMR, 13 C-NMR were used for the structure analysis of the obtained new compounds. In addition, the physical and chemical properties of the synthesized Schiff base compounds were investigated. The structures of the compounds synthesized in suitable solvents were also determined by X-ray diffraction method.