COVİD-19, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti ilişkisi: Otelcilik sektörü araştırması
COVID-19, burnout and intention to leave: Hotel management sector research
- Tez No: 935533
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK MİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisinin otelcilik sektöründe çalışan şefler üzerindeki tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti etkisini incelemektedir. Araştırmada, pandeminin turizm sektöründe yarattığı ekonomik ve sosyal dönüşümler ile tükenmişlik sendromunun farklı boyutları ele alınmıştır. Maslach Tükenmişlik Modeli temel alınarak, duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissindeki azalma gibi faktörler açıklanmıştır. Çalışma bulgularında, covid korkusunun işten ayrılma niyetini üzerinde tek başına etkili olduğu ve bu etkinin istatistiki olarak anlamlı olduğu; tükenmişliğin işten ayrılma niyetini üzerinde tek başına etkili olduğu ve bu etkinin istatistiki olarak anlamlı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, işten ayrılma niyeti üzerine istatistiki olarak anlamlı etkisi ortaya çıkan tükenmişlik düzeyinin, covid korkusu üzerinden işten ayrılma niyetine etkisi analiz edildiğinde, tükenmişlik düzeyinin işten ayrılma niyeti üzerine etkisinin ortadan kalktığı, bu durumda tükenmişlik düzeyinin yalnızca covid korkusu üzerinden işten ayrılma niyeti üzerinde etkide bulunduğu ve anlamlılık düzeyinin ortadan kalkmasıyla, yol analizinde covid korkusunun tükenmişlik düzeyi ile işten ayrılma niyeti üzerinde tam aracı etkide bulunduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında ise otelcilik sektöründe çalışan şeflerin refahını artırmaya yönelik öneriler sunmakta ve pandeminin sektördeki kalıcı etkilerini anlamaya yönelik literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the COVID-19 pandemic on burnout and turnover intention among chefs working in the hospitality sector. The research addresses the economic and social transformations caused by the pandemic in the tourism industry, along with the various dimensions of burnout syndrome. Based on the Maslach Burnout Model, factors such as emotional exhaustion, depersonalization, and reduced personal accomplishment are explained. The findings of the study reveal that the fear of COVID-19 alone has a statistically significant effect on turnover intention. Similarly, burnout also independently influences turnover intention in a statistically significant manner. However, when the effect of burnout level on turnover intention is analyzed through the mediating variable of COVID-19 fear, it is found that the direct effect of burnout on turnover intention disappears. In this case, the burnout level impacts turnover intention only through the fear of COVID-19, and the significance level of burnout diminishes. This analysis indicates that the fear of COVID-19 has a full mediating effect between burnout level and turnover intention. In the conclusion, the study provides recommendations aimed at improving the well-being of chefs in the hospitality sector and contributes to the literature by shedding light on the pandemic's lasting effects on the industry.