Marmara Bölgesinde yetiştirilen bazı yerel şaraplık üzüm çeşitlerinin potasyum (K) ve magnezyum (Mg) absorbsiyon farklılıklarının topraksız kültürde belirlenmesi
Determination of potassium (K) and magnesium (Mg) absorption differences of some local wine grape varieties growed in the Marmara Region in soilless culture
- Tez No: 935532
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma; Karasakız, Papazkarası, Karalahana, Adakarası ve Vasilaki üzüm çeşitlerinde topraksız kültürde açık sistem kurularak iki yaşındaki bitkilerde besin çözeltileri ile farklı miktarlarda Potasyum ve Magnezyum verilerek absorbsiyon kabiliyetleri ve miktarlarını yaprak analizleri ile belirlemek amacıyla 3 L'lik plastik torbalarda, perlit-kum ortamında (4/1 oranında), kendi kökünde asmalarda yürütülmüştür. 2023 yılı Mart ayının başında Karasakız çeşidi için Çanakkale'den, Adakarası çeşidi Avşa'dan, Vasilaki çeşidi Bozcada'dan, Papazkarası ve Karalahana çeşidi Tekirdağ'dan alınmıştır. Vejetatif büyüme aşamasında iki yıl boyunca, internet kontrollü besleme ve sulama sistemiyle beş farklı besin solüsyonu uygulamasına maruz bırakılmıştır. Bu araştırma sonucunda çeşitlerin element alımı absorbsiyonlarında farklılıklar olup olmadığı kendi orjinlerinde bu araştırma yapılsa sonuçlar değişir mi gibi özellikler incelenmiştir. Çeşitler arası absorbsiyon alımlarında Karasakız çeşidi Potasyum, Magnezyum, Demir ve Kalsiyum elementlerinde en yüksek değerleri; Mangan, Bor elementlerinde de ikinci dereceden B grubundan yer alan değerleri alarak bu çeşitler arasında absorbsiyon kabiliyeti en yüksek çeşit olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre çeşitler arası yapraktan element absorbsiyon alımlarında farklar elde edilmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda topraktaki element eksiklik ve fazlalıklarına göre hangi çeşidin dikiminin yapılacağına karar verebilir veya topraktaki besin elementi eksikliğine göre gübreleme yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 3 L plastic bags, in perlite-sand medium (4/1 ratio), in 3 L plastic bags, in perlite-sand medium (4/1 ratio) in order to determine the absorption abilities and amounts by leaf analysis by giving different amounts of Potassium and Magnesium with nutrient solutions in two-year-old plants by establishing an open system in soilless culture in Karasakız, Papazkarası, Karalahana, Adakarası and Vasilaki grape varieties. In early March 2023, the following varieties were purchased from Çanakkale for Karasakız cultivar, Adakarası cultivar from Avşa, Vasilaki cultivar from Bozcada, Papazkarası and Karalahana cultivars from Tekirdağ. During the vegetative growth stage, the cultivars were exposed to five different nutrient solution treatments with a web-controlled feeding and irrigation system for two years. As a result of this research, it was examined whether there were differences in the elemental uptake absorption of the varieties and whether the results would change if this research was carried out in their origin. In the absorption uptake between the varieties, Karasakız variety was determined as the variety with the highest absorption ability among these varieties by taking the highest values in Potassium, Magnesium, Iron and Calcium elements; and the second order B group values in Manganese and Boron elements. According to these results, differences in foliar element absorption uptake between the varieties were obtained and according to these results, we can decide which variety to plant according to the element deficiencies and excesses in the soil or we can decide which variety to plant according to the nutrient element deficiencies and excesses in the soil.