Betonarme bir köprünün yapısal performansının belirlenmesi
Determination of the structural performance of a reinforced concrete bridge
  1. Tez No: 935577
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERDAR KIRÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, bir karayolu köprüsünün belirlenen performans seviyelerine karşılık gelen hasar olasılıkları, gelişmiş bir matematiksel model kullanılarak incelenmiştir. Köprü üst yapısı doğrusal bir modelle temsil edilirken, elastomer mesnetler, deprem takozları ve orta ayaklar doğrusal olmayan modellerle tanımlanmıştır. Analizler, yapı hedef spektrumuna uygun olarak eşleştirilmiş 10 farklı deprem yer kaydı kullanılarak artımsal zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Tüm deprem kayıtları kapsamında, Türkiye Köprü Deprem Yönetmeliği'nde tanımlanan kesit hasar sınırlarına göre Akma, Sınırlı Hasar, Kontrollü Hasar ve Göçme kapasiteleri belirlenmiştir. Bu performans seviyelerine karşılık gelen orta ayak üst uç göreli ötelenmeleri kaydedilmiş ve elde edilen veriler kullanılarak hasar görebilirlik eğrileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the damage probabilities corresponding to predefined performance levels of a highway bridge were investigated using an advanced mathematical model. While the superstructure of the bridge was modeled linearly, the elastomeric bearings, shear keys, and piers were represented with nonlinear models. The analyses were performed using the incremental dynamic analysis method with 10 different earthquake ground motions matched to the target spectrum of the structure. For each ground motion, the yielding, immediate occupancy, controlled damage, and collapse capacities were determined based on the section damage limits specified in the Turkish Bridge Earthquake Code. The relative displacements at the top of the columns corresponding to these performance levels were recorded, and fragility curves were developed based on the obtained data.