Mevcut bir prekast öngerme kirişli köprünün yapım aşamaları dikkate alınarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemiyle performansının belirlenmesi
Determining the performance of an existing precast prestressed girder bridge by nonlinear analysis method in the time domain considering the construction stages
  1. Tez No: 754895
  2. Yazar: OSMAN SARIGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de kabul gören American Association of State Highway and Transportation Officials (AASHTO) yönetmeliği, Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Yol Köprüleri Teknik Şartnamesi ve TS 3233 yönetmeliği çerçevesinde üstyapı tasarım esaslarınca model güvenirliliği belirlenen Gümüşhane İli Şiran İlçesi'nde yer alan üç açıklıklı, öngerme kirişli, betonarme yapıya sahip Çirmiş Köprüsü ele alınmıştır. Bu köprünün geometrik veri ve model güvenilirliği belirlenip SAP 2000 sonlu eleman programı ile doğrusal statik, doğrusal olmayan yapım aşamalı analizleri ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan yapım aşamalı analizi olmak üzere üç farklı analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Karayolu ve Demiryolu Köprü ve Viyadükleri Raporu'na göre yapı elemanlarında performans hedeflerine göre izin verilen dönme sınırları tespit edilerek köprünün yapısal performans düzeyi belirlenmiştir. Statik ve doğrusal olmayan yapım aşamalı analizler neticesinde köprü tabliye uzunluğu ve ayak yüksekliğince elde edilen normal kuvvet, kesme kuvveti, eğilme momenti ve yer değiştirme değerleri karşılaştırılarak zamana bağlı malzeme deformasyonlarının ve inşa süresinin önemi ele alınarak incelenmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında belirtilen kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen zaman tanım alanında doğrusal olmayan yapım aşamalı analiz ile doğrusal olmayan yapım aşamalı analiz sonuçları karşılaştırılarak köprü tabliye uzunluğu ve orta ayak yüksekliğince meydana gelen yer değiştirmeler ve kesit tesirleri diyagramları incelenmiştir. Zaman tanım alanında doğrusal olmayan yapım aşamalı analiz sonuçları, doğrusal olmayan yapım aşamalı analiz sonuçlarına göre yapı elemanlarında daha yüksek kesit tesirleri ve yer değiştirme değerleri vermiştir. Bu suretle ülkemizin aktif fay kuşağında yer almasından dolayı köprü tasarımlarının sadece servis durumu ve yapım aşamalarını dikkate alacak şekilde değil zaman tanım alanında gerçek ivme kayıtlarının da kullanılarak dinamik çözümlenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Çirmiş Bridge with three spans, prestressed beams and reinforced concrete structure, located in the Şiran District of Gümüşhane, whose model reliability is determined by the superstructure design principles within the framework of AASHTO and other regulations accepted in Turkey, is discussed. The Çirmiş Bridge, which has a reinforced concrete structure, is discussed. Three different analyzes of this bridge model were carried out with the SAP 2000 program: linear static, nonlinear construction phase analysis and nonlinear construction phase analysis in time history. In addition, the structural performance level of the bridge was determined by determining the allowed rotation limits in the building elements according to the performance targets. As a result of static and non-linear construction phase analyzes, the bridge deck length and cross-section effects and displacement values were compared and the importance of time-dependent material deformations and construction time was examined. By comparing the results of nonlinear construction phase analysis and nonlinear construction phase analysis in the time history carried out within the framework of the Turkish Building Earthquake Code, the displacements occurring in the bridge deck length and mid pier height and the cross-section effect diagrams were examined. The nonlinear construction phase analysis results in the time history yielded higher cross-sectional effects and displacement values in the building elements compared to the nonlinear construction phase analysis results. Since our country is located in an active fault zone, bridge designs need to be dynamically analyzed using real acceleration records in the time history domain.