Serebral palsili çocuklarda farklı germe tekniklerinin denge ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
Effect of different stretching techniques on balance and functionality in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 935579
  2. Yazar: EMİNE BİLGE ŞENLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı Serebral Palsi(SP)'li çocuklarda farklı germe tekniklerinin denge ve fonksiyonel durum üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya SP tanısı konmuş, kalça fleksör kontraktürü bulunan 8-16 yaş arasında 16 çocuk alındı. Çocuklar Propriyoseptif Nöromuskuler (PNF) germe grubu ve Statik germe grubu olarak iki gruba ayrıldı. Kalça fleksör kısalığı (Thomas Testi), kas tonusu şiddeti (Modifiye Ashworth Skalası), denge (Berg Denge Ölçeği) ve yürüyüş (1 Dakika Yürüme Testi), fonksiyonel durum (Gilette Fonksiyonel Yürüme Değerlendirme Anketi) değerlendirildi. Çocukların GMFCS seviyeleri; PNF germe grubunda 4 çocuk Seviye I, 2 çocuk Seviye II, 2 çocuk Seviye III idi. Statik germe grubunda 6 çocuk Seviye I, 2 çocuk Seviye III idi. Grupların tedavi öncesinde ve tedavi sonrasındaki grup içi karşılaştırma sonuçlarına göre sadece dominant taraf Thomas testi sonuçlarının PNF germe grubu lehine daha fazla olmak üzere iki grupta da istatistiksel olarak gelişme gösterdiği bulundu (p0,05). Etki büyüklüğü hesaplandığında ise iki grup arasında 1 Dakika Yürüme Testi (PNF germe grubu lehine) ve Gilette Fonksiyonel Değerlendirme Anketi (statik germe grubu lehine) sonuçlarının kuvvetli düzeyde etki büyüklüğünde olduğu görüldü. Kalça fleksör kontraktürü bulunan SP'li çocuklarda kalça fleksörlerine uygulanan PNF germe ve statik germe tekniklerinin kalça eklem hareket açıklığını (EHA) artırmada etkili olmasına rağmen birbirlerine üstünlüklerinin olmadığı, kalça EHA'daki artışın denge, yürüyüş ve fonksiyonel durum üzerinde değişikliğe neden olmadığı tespit edildi. Bu nedenle kalça fleksiyon kontraktürünün tedavisinde SP'de meydana gelen hem gelişimsel hem de motor bozukluk faktörlerinin hepsinde çok yönlü etki oluşturabilecek tekniklerin etkinliklerinin araştırılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of different stretching techniques on balance and function in children with Cerebral Palsy (CP). 16 children who were admitted to diagnosed with CP and had hip flexor contracture between the ages of 8-16 years. Hip flexor shortening (Thomas Test), spasticity severity (Modified Ashworth Scale), balance (Berg Balance Scale) and gait (1-Minute Walk Test), function (Gilette Functional Gait Assessment Questionnaire) were evaluated. GMFCS levels of the children, 4 children were Level I, 2 children were Level II, and 2 children were Level III in the PNF stretching group. In the static stretching group, 6 children were Level I and 2 children were Level III. According to the intragroup comparison results of the groups before and after the treatment, only the dominant side Thomas test results showed a statistically significant improvement in both groups, more in favor of the PNF stretching group (p 0.05). When the effect size was calculated, it was seen that the results of 1 Minute Walk Test (in favor of the PNF stretching group) and the Gilette Functional Evaluation Questionnaire (in favor of the static stretching group) between the two groups were found to have a large effect size. Although PNF stretching and static stretching techniques applied to hip flexors are effective in increasing hip range of motion (ROM) in children with CP, it was found that they do not have superiority to each other, and the increase in hip ROM does not cause changes in balance, gait and functional status. For this reason, it was concluded that the effectiveness of the techniques that can create a multifaceted effect on both developmental and motor impairment factors occurring in CP in the treatment of hip flexion contracture should be investigated.