MEP süreçlerinin BIM destekli yönetimi ve erken tasarım aşamasında maliyete etkileri
BIM supported management of MEP processes and cost impacts in early design phase
- Tez No: 935585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BAŞDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bir inşaat projesinin planlama süreci, birçok farklı paydaşın katılımını gerektirir. Projenin çeşitli aşamalarında paydaşlar arasında bilgi yönetiminin etkinliği, başarılı bir BIM (Building Information Modelling) iş birliği için kritik öneme sahiptir. Proje koordinasyonundaki temel zorluklardan biri, farklı proje aşamalarında verilerin doğru zamanda, istenen kalite standartlarında ve hedeflenen bütçe sınırlarında teslim edilmesini sağlama sorumluluğudur. Bu zorluk, özellikle mekanik, elektrik ve tesisat (MEP) disiplinleri için daha belirgindir; çünkü bu disiplinler, farklı mühendislik alanlarıyla eş zamanlı ve yoğun bir etkileşim içinde çalışmayı gerektirir. Ancak, projelerde alışılmış yöntemlerden sapılmaması ve yeni yaklaşımlar benimsemekten çekinilmesi, disiplinler arası koordinasyonu zorlaştırmaktadır. Erken tasarım aşaması, mimari, statik, elektrik, mekanik, tesisat ve yangın güvenliği gibi disiplinlerin bütünleşik olarak çalışmasını gerektiren ve projenin inşaat ve işletme aşamalarına kadar uzanabilecek kararların alındığı kritik ilk aşamadır. Bu tez çalışması, BIM uygulamalarının kullanıldığı inşaat projelerinde, erken tasarım aşamasında MEP süreçlerinin tamamlanmasının maliyet, kalite ve zaman açısından nasıl katkılar sunduğunu analiz etmektedir. Bu bağlamda, erken tasarım aşamasında BIM kullanılan projelerdeki MEP süreçlerini etkileyen sözleşmeler, yönetmelikler ve iş akışları literatür taraması ile değerlendirilmiş; süreçlerin erken tamamlanmasının avantajları ve dezavantajları ortaya konulmuştur. Erken tasarım aşamasında MEP süreçlerinin işleyişini daha iyi anlamak amacıyla BIM kullanan inşaat şirketleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve MEP süreçlerinin bu aşamada iş akışına entegre edilmesinin yararları ve olası sorunları hakkında uzman görüşleri alınmıştır. Literatür taraması ve uzman görüşleri ışığında, erken tasarım aşamasına yönelik MEP süreçlerinin iş akış şemaları incelenmiştir. Bu çalışma, BIM kullanılan inşaat projelerinde erken tasarım aşamasında MEP süreçlerinin eksik planlanmasından kaynaklı tasarım, inşaat ve işletim süreçlerindeki maliyet, zaman ve kalite kayıplarının nedenlerini anketler ve mülakatlar ile destekleyerek ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The planning process of a construction project requires the involvement of numerous stakeholders. The effectiveness of information management among these stakeholders at various stages of the project is critical for successful BIM (Building Information Modeling) collaboration. One of the primary challenges in project coordination is ensuring that data is delivered at the right time, meeting the desired quality standards and staying within the targeted budget constraints. This challenge is particularly pronounced for mechanical, electrical, and plumbing (MEP) disciplines, as these require simultaneous and intensive interaction with various engineering fields. However, the reluctance to deviate from conventional methods and adopt new approaches in projects makes interdisciplinary coordination more difficult. The early design phase is the critical initial stage where architectural, structural, electrical, mechanical, plumbing, and fire safety disciplines must work in an integrated manner. This phase involves decisions that can extend into the construction and operational stages of the project. This thesis examines how the completion of MEP processes during the early design phase in construction projects utilizing BIM contributes to cost, quality, and time efficiency. In this context, contracts, regulations, and workflows affecting MEP processes in BIM-supported projects during the early design phase were evaluated through a literature review, highlighting the advantages and disadvantages of completing these processes early. To better understand the functioning of MEP processes during the early design phase, interviews were conducted with construction companies utilizing BIM. Expert opinions were gathered on the benefits and potential issues of integrating MEP processes into the workflow at this stage. Based on the literature review and expert insights, workflow diagrams for MEP processes in the early design phase were analyzed. This study reveals the causes of cost, time, and quality losses in design, construction, and operational processes resulting from incomplete planning of MEP processes in the early design phase of BIM-supported construction projects, supported by surveys and interviews.