Melanom tanılı hastaların birinci derece yakınlarında nevüs özellikleri
Nevus characteristics in first-degree relatives of patients with melanoma
- Tez No: 935602
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SARICAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Melanom, melanositlerden kaynaklanan ve hayatı en çok tehdit eden deri tümörüdür. Gelişiminde genotip, fenotip ve çevresel faktörler rol alır. Ailede melanom öyküsü güçlü bir risk faktörüdür. Hastaların %10'u ailesel bir eğilim gösterir. Yüksek riskli grupların nevüslerinin incelenmesi ve takibi erken teşhis şansını arttırdığı için hastalığın ileri evrelerde mortal seyirli olan prognozu açısından hayati önem taşımaktadır. Çalışmamızda Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı'nda 08.03.2023-08.08.2024 tarihleri arasında melanom tanısı ile takip edilen hastaların 18 yaş ve üzeri birinci derece yakını olan yüksek riskli 100 birey (Grup 1, çalışma grubu) ve aynı zaman diliminde başvuran melanom tanılı yakını olmayan 18 yaş ve üzeri 102 bireyin (Grup 2, kontrol grubu) nevüsleri dermoskopik olarak incelendi ve şüpheli nevüsler kaydedildi. Grupların demografik özellikleri (yaş cinsiyet, sigara ve alkol kullanım alışkanlıkları, meslek vb.), fenotipik özellikleri (deri tipi, saç ve göz rengi, vücut kitle indeksi) ve düzenli güneşten koruyucu kullanma alışkanlıkları sorgulandı. Çalışma grubundaki bireylerin 56'sı kadın, 44'ü erkek idi. Yaş ortalaması 42,2±12,6 idi. Kontrol grubundaki bireylerin 60'ı kadın, 42'si erkek olup ortalama yaş 49,6±17,7 idi. Çalışma grubundaki bireyler ortalama yaş ve medyan güneş yanığı yaşı açısından anlamlı olarak daha gençti (p=0,001, p=0,034). Kumral saç, alkol kullanımı, orta gelir durumu, 50'den fazla nevüsü olan birey ve atipik nevüsü olan birey sayısı, toplam ve ortalama atipik nevüs sayısı da çalışma grubunda anlamlı olarak yüksek idi (p= 0,044, p= 0,027, p=
Özet (Çeviri)
Melanoma is the most life-threatening skin tumor arising from melanocytes. Genotype, phenotype, and environmental factors play a role in its development. A family history of melanoma is a strong risk factor. 10% of patients show a familial tendency. Examination and follow-up of nevi in high-risk groups increases the chance of early diagnosis and is of vital importance in terms of the prognosis of the disease, which is mortal in advanced stages. In our study, we dermoscopically examined the nevi of 100 high-risk individuals (Group 1, study group) who were first-degree relatives aged 18 years and older of patients who were followed up with a diagnosis of melanoma between 08.03.2023-08.08.2024 in the Department of Dermatology and Venereology at Bursa Uludag University Faculty of Medicine Hospital and 102 individuals aged 18 years and older without a relative diagnosed with melanoma (Group 2, control group) who were admitted during the same period. Demographic characteristics (age, gender, smoking, alcohol use habits, occupation, etc.), phenotypic characteristics (skin type, hair and eye color, body mass index), and regular sunscreen use habits were questioned. Of the individuals in the study group, 56 were female and 44 were male. The mean age was 42.2±12.6 years. In the control group, 60 were female and 42 were male with a mean age of 49.6±17.7 years. Individuals in the study group were significantly younger regarding mean age and median age at sunburn (p=0.001, p=0.034). Auburn hair, alcohol use, middle-income status, number of individuals with more than 50 nevi and atypical nevi, and total and mean number of atypical nevi were also significantly higher in the study group (p= 0.044, p= 0.027, p=