Sağlık çalışanlarının egzersiz-fiziksel aktivite bilinç düzeylerinin incelenmesi
Investigation of healthcare workers' exerise-physical activity awareness levels
- Tez No: 935603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TURĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarının egzersiz/fiziksel aktivite bilinç düzeylerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 120'si erkek, 98'i kadın olmak üzere toplamda 218 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, ''Sağlık-Egzersiz/Fiziksel Aktivite Bilinç Düzeyi Anketi'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programından faydalanılarak bağımsız örneklemler için t testi, üç veya daha fazla gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için One Way ANOVA analizi kullanılmıştır. Tüm testlerden elde edilen verilerde anlamlılık düzeyi "p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the exercise/physical activity awareness levels of healthcare workers. The research was conducted using a relational screening model. The study group consisted of 218 voluntary participants, including 120 men and 98 women, selected through convenience sampling. A personal information form and the“Health-Exercise/Physical Activity Awareness Level Questionnaire,”developed by the researchers, were used as data collection tools. Data analysis was performed using the SPSS 24.0 software, and an independent samples t-test and One Way ANOVA were used to determine differences between three or more groups. A significance level of "p0.05).