Camcılıkta kalıba üfleme tekniği ve Anadolu örnekleri
Mold blowing technique in glassmaking and Anatolian examples
  1. Tez No: 935629
  2. Yazar: GÜVEN SEVENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Roma camcılığında kalıba üfleme tekniği konusundaki bu çalışma özellikle Anadolu'daki buluntu yerlerinden gelen ve Türkiye'deki müze koleksiyonlarında bulunan örnekler üzerine yoğunlaşır. Kalıba üfleme tekniğinde yapılmış cam vazoların şimdi yabancı müzelerde ve koleksiyonlarda bulunan örnekleri de bu çalışma kapsamında yer alır. Roma İmparatorluğu topraklarında saptanan bu özel ve geniş cam grubuna ait örnekleri inceleyen çalışmada, tekniğin bulunuşu ve gelişimi ile başlıca vazo formları ve süslemeleri de ele alınmaktadır. Adları ile tanıdığımız başlıca kalıba üfleme cam ustaları da çalışmamız kapsamında yer almaktadır. Tezin amaçlarından biri de söz konusu teknikte üretilen cam vazoların Roma dünyasındaki geniş yayılımının nedenlerini ve sonuçlarını ortaya koymaktır. Çalışmamızın öneminin başlıca nedeni, Anadolu kökenli kalıba üfleme cam vazoların topluca ele alındığı ilk çalışma olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study on the mold-blowing technique in Roman glassworking specializes on the examples from Anatolian findspots and Turkish museum collections. Mold-blown vessels with Anatolian origins now in the museums and collections abroad also take part within the context of this work. The study focuses on this large group of specific glass vessels that were current in Roman Empire and explores the invention and progress of the mold-blowing technique as well as the basic vessel forms and ornaments. The mold-blowing technique's craftsmen we know by name also take part within the scope of this study. One of the objectives is to reveal the reasons and consequences of the wide distribution of mold-blown glass products throughout the Roman world. Being the first to focus on the mold-blown glass vessels originating from Asia Minor is the main contribution of this work.