Sekonder bilier obstrüksiyon ile karaciğer yetmezliği oluşturulan sıçanlarda intrasplenik fötal hepatosit transplantasyonunun karaciğer fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of intrasplenic fetal hepatocyte transplantation on hepatic functions of rats with chronic hepatic failure induced by complete biliary obstruction
  1. Tez No: 71038
  2. Yazar: BURHAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAEDDİN DİLSİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
9. ÖZET: Bu çalışmada, fötal hepatosit transplantasyonunun tam bilier obstrüksiyonla oluşturulmuş kronik karaciğer yetmezliğinde, karaciğer fonksiyonları ve sağ kalım süresine olan etkilerim ortaya koymak amaçlandı. Bu nedenle 15 günlük fötal sıçan karaciğerlerinden % 80 canlılıkta 3x1 07 fötal hepatosit izole edildi. Erişkin sıçanlar 3 gruba ayrıldı: I. Sham grubu (n=7), II. Deney 1 grubu: Birleşik safra kanalı bağlanıp çıkarılarak tam bilier tıkanıklık oluşturuldu. III. Deney 2 grubu: Tam bilier obstrüksiyon ile eş zamanlı, fötal hepatosit (3xl06/0.1 mL Hank's Solüsyonu) intrasplenik olarak transplante edildi. Her üç grubta, postoperatif 10. ve 30. günlerde alman kan örneklerinde, biyokimyasal karaciğer fonksiyon testleri ile 30. günde jel protein elektroforezi çalışıldı. Tüm sıçanların sağ kalım süreleri gözlendi, dalak ve karaciğerden alınan doku örnekleri histopatolojik olarak incelendi. Sham grubunun tüm verileri normal sıçanlarla uyumludur. Deney grublannda 10. günde serumda biyokimyasal kan tetkiklerinde tam bilier obstrüksiyon, 30. günde ise, sekonder bilier obstrüktif karaciğer yetmezliğini gösteren değerler saptandı. Jel protein elektroforezindeki sonuçlar ise siroz başlangıcı ile uyumluydu. Sham grubu, deney 1 ve deney 2 grublanna ait ortalama sağ kalım süreleri ise sırasıyla 145±8.8, 53.7±9 and 56.2±10.6 olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY Effects of Intrasplenic Fetal Hepatocyte Transplantation on Hepatic Functions of Rats With Chronic Hepatic Failure Induced by Complete Biliary Obstruction In this study, we purposed to put forward effects of fetal hepatocyte transplantation on hepatic functions and survival rate of rats with chronic hepatic failure. For this reason, 3xl07 hepatocytes contained 80 % viable cells were isolated from fetuses on 14-15 day of gestation. Adult rats were divided into three groups as follow: Sham group (n=7), experimental group I (n=10); complete biliary obstruction was performed by ligation of the common biliary duct and section between the two ligatures, experimental group II (n=10); intrasplenic hepatocyte (3xl06 Cell/0.1 mL Hank's Solution) transplantation and complete biliary obstruction as in groupl were performed simultaneously. On postoperative 10 th. and 30 th. days, blood samples were obtained from all three groups, biochemical hepatic function tests were studied and plasma electrophoresis was performed on 30 th. day only. The survivals of all rats were observed and the specimens of the spleen and liver were examined histopathologically. The results of the sham group were similar when compared with normal adult rats. In group I and group II, biochemical hepatic function tests measured on 10 th. day was in conformity with complete biliary obstruction but, on 30 th. day, the biochemical tests were considered hepatic failure due to secondary biliary obstruction. However, results of gel protein electrophoresis showed initiation of cirrhosis in both groups. The mean survival rates of sham group, group I and group II were measured consequently as 145±8.8, 53.7±9 and 56.2±10.6 days. Although the difference was statistically significant between the sham groups and the experimental groups (P< 0.05), there were no significantly differences between group I and group II (R>0.05). The histopathologic examination of the liver specimens of experimental groups conformed to initiation of cirrhosis but there was no histopathologic differences between both groups. We determined hepatization in two months with replacement of up to 20 % of the spleen by hepatocytes organized with forming a cord like structure in the specimens of the spleen in group II but, only congestion was observed in group I. Intrasplenic fetal hepatocyte transplantation did not affect hepatic functions and survivals of rats with chronic hepatic failure. We conclud that hepatization occurred intrasplenically in this study has no sufficient quantity and functions. 60