Deriner barajı gövde aksı yamaç kazı şevlerinin duraylılığını etkileyen süreksizliklerin kinematik analizi
Kinematic analysis of discontinuties affecting the stability of the body axis excavation slope of the deriner dam
  1. Tez No: 935635
  2. Yazar: EROLTAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN CORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Deriner Baraj gövde eksenindeki yamaç kazı şevleri süreksizlik denetimli kaya ortamıdır. Kemer barajlarda yamaçların jeolojisi, mühendislik jeolojisi, kaya ortamındaki süreksizliklerin mühendislik özellikleri belirlenmesi gereken temel parametrelerdir. Bu amaçla, jeoteknik sondaj çalışmalarından elde edilen veriler ile laboratuvar deneylerinden elde edilen veriler derlenerek kazı sonrası ortaya çıkan yeni şev geometrisine göre süreksizlik denetimli kaya şevlerinde kinematik analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucuna göre duraylılık sorunları ve uygun destekleme sistemleri ele alınmıştır. Gerek karotlu sondaj çalışmalarından elde edilen veriler gerekse mühendislik jeolojisi haritalamaları sonucu elde edilen tespitlerle kaya şevlerinin geometrisi ile süreksizlik yönelimleri stereografik projeksiyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Stereonetlerde belirlenen eklem setlerine göre muhtemel duraysızlıkların türü belirlenmiştir. Tespit edilen süreksizlik tiplerinin kazı şevleri ile olan konumları değerlendirildiğinde özellikle devrilme ve kama tipi yenilmelerin meydana gelebileceği saptanmıştır. Yapılan kazı çalışmalarının ardından kazı alanındaki deformasyonların takibi için sahada inklinometre ve ekstansometre kuyuları açılmıştır. DSİ tarafından yapılan kazı destekleme tasarımları ile kazı şevlerinde pasif ve aktif desteklemeler yapılmıştır. Aktif destekleme uygulamaları kapsamında öngermeli ankrajlardan gerekli görülenlere yük hücreleri yerleştirilmiştir. Böylelikle sahada oluşacak deformasyonların yanı sıra öngermeli ankrajlar üzerindeki yük değişimleri de takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cut slopes on the body axis of Deriner Dam are discontinuity-controlled rock mass. Geology of the slopes, engineering geology and engineering properties of discontinuities in the rock environment are the basic parameters to be determined in arch dams. For this purpose, kinematic analyses were performed on discontinuity-controlled rock slopes according to the new slope geometry that emerged after excavation by compiling the data obtained from geotechnical drilling studies and laboratory tests. According to the results of these analyses, stability problems and appropriate support systems are discussed. The geometry of the rock slopes and discontinuity orientations were evaluated by stereographic projection method with the data obtained from both core drilling and engineering geological mapping. According to the joint sets determined in the steronets, the types of possible instabilities were determined. When the locations of the identified discontinuity types with the excavation slopes were evaluated, it was determined that especially overturning and wedge type failures may occur. Following the excavation works, inclinometer and extensometer wells were drilled in the field to monitor the deformations in the excavation area. With the excavation support designs made by DSİ, passive and active supports were made on the excavation slopes. Within the scope of active support applications, load cells were placed on the pre-stressed anchors where necessary. Thus, deformations in the field as well as load changes on pre-stressed anchors were monitored.