3D-microstructuring and selective etching of silicon by nanosecond pulsed infrared laser for photovoltaic applications
Fotovoltaik uygulamalar için nanosaniye atımlı kızılötesi fiber lazer ile silikonun üç boyutlu mikroyapılandırılması ve seçici aşındırılması
  1. Tez No: 935634
  2. Yazar: KARDELEN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHOR PAVLOV, DOÇ. DR. SELÇUK YERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Lazerle modifiye edilen silikon yapılar ve seçici kimyasal aşındırma işlemi, ileri düzey fotovoltaik uygulamalar için umut verici yeni bir yöntem sunmaktadır. Bu tez, maskesiz, nanosaniye kızılötesi (IR) lazer destekli bir yöntem kullanarak gömülü kontak açıklıkları ve esnek silikon waferlar elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu tezde, nanosaniye atımlı erbiyum katkılı fiber lazer kullanarak silikon içerisinde kristal silikonda (c-Si) oldukça kontrollü oluşturulan yüzey ve yüzey altı modifikasyonlar sunulmaktadır. Lazer ile modifiye edilen bölgeler, yaygın olarak kullanılan bakır destekli kimyasal aşındırma (Cu-ACE) yöntemi ile seçici olarak aşındırılarak üç boyutlu (3B) yapılar ortaya çıkarılmaktadır. Lazer işleminin silikonun mekanik ve elektriksel özellikleri üzerindeki etkisi değerlendirilerek, önerilen yöntemin fotovoltaik uygulamalar için uygun olduğu gösterilmektedir. Aynı zamanda gömülü kontak açıklıklarının üretimi için nanosaniye lazer işlemi ve Cu-ACE aşındırma kombinasyonu optimize edilmiştir. Yüksek seçiciliğe ve minimum yüzey pürüzlülüğüne sahip hassas gömülü yapılar başarıyla oluşturulmuştur. Bu yaklaşım, karmaşık fotolitografi adımlarına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırarak gömülü kontak güneş hücrelerine (BCSCs) maliyet açısından verimli bir şekilde entegre edilmesini sağlamaktadır. Tez çalışması esnek silikon wafer üretimine de odaklanmaktadır. Lazerle kontrollü modifikasyonlar gerçekleştirilerek silikonun mekanik uyarlanabilirliği artırılmış, ancak yapısal bütünlüğü korunmuştur. Optimize edilen aşındırma süreci, modifiye edilen bölgeleri başarıyla ortadan kaldırarak bükülebilen silikon hücrelerin elde edilmesini sağlamıştır. Sonuç olarak, önerilen lazer destekli seçici aşındırma yöntemi, geleneksel silikon işleme tekniklerine ölçeklenebilir ve düşük maliyetli bir alternatif sunmaktadır. Bu yöntem, yüksek hassasiyetli mikro yapılandırma olanağı sağlayarak güneş enerjisi , optoelektronik ve mikro-elektromekanik sistemler gibi çeşitli alanlarda uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Laser-induced silicon modifications combined with selective chemical etching offer a promising approach for advanced photovoltaic applications. This thesis investigates a maskless, nanosecond infrared (IR) laser-assisted method to achieve precise buried contact openings and flexible silicon wafers without damaging the wafer. A custom- developed nanosecond-pulsed erbium-doped fiber laser is employed to induce localized modifications through nonlinear absorption processes. These modifications are then selectively removed using a copper-assisted chemical etching (Cu-ACE), widely used Si etchant containing Cu(NO3)2, HNO3, HF, and CH3COOH, process to reveal well-defined three-dimensional (3D) structures. While it offers a high etch rate, its low selectivity and surface roughness limit precise 3D structuring. The study first examines the fundamental mechanisms governing laser-induced modifications in silicon, including carrier dynamics, energy absorption, and material response to nanosecond laser pulses. The impact of laser processing on silicon's mechanical and electrical properties is assessed, ensuring that the proposed method does not degrade silicon's minority carrier lifetime, a crucial factor for photovoltaic efficiency. The buried contact opening process is optimized using a combination of laser processing and Cu-ACE etching, achieving precise subsurface structures with high selectivity and minimal surface roughness. This approach eliminates the need for complex photolithography steps and enables cost-effective integration into buried contact solar cells (BCSCs). Additionally, the thesis explores the fabrication of flexible silicon wafers by introducing controlled modifications that enhance mechanical adaptability while maintaining structural stability. The optimized etching process successfully removes modified regions, resulting in flexible silicon wafer.