Eksizyon ve flep ile rekonstrüksiyonun sentinel lenf nodu üzerindeki etkileri: Sıçan modelinde deneysel çalışma
The effects of excision and flap reconstruction on the sentinel lymph node: An experimental study in a rat model
- Tez No: 935706
- Danışmanlar: PROF. DR. MERDAN SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın amacı, bu çalışmada, eksizyon ve flep rekonstrüksiyonunun sentinel lenf nodu üzerindeki morfolojik ve fonksiyonel etkileri incelemektir. Hipotezimiz, cerrahi eksizyon ve rekonstrüksiyon işlemlerinin SLN'nin lenfatik drenajına etki ederek lokalizasyonunda değişikliklere neden olabileceğidir. Çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Sağlık Araştırmaları Etik Kurulu'ndan 27.02.2025 tarih ve 2025/02-3 sayılı etik kurul kararı ile başlanmıştır. Prospektif kesitsel bir hayvan deneyi çalışmasıdır. Çalışmada toplamda 21 rat kullanılmıştır. Her birinde 7 rat bulunan üç gruba ayrılmıştır. Grup 1, sekonder iyileşme modeliyle oluşturulan kontrol grubudur. Grup 2, kontralateral inguinal bölgede baz alınarak hazırlanan inguinal flep grubudur. Grup 3 ise ipsilateral aksiller bölge baz alınarak hazırlanan aksiller flep grubunu temsil etmektedir. 21. Gün SPY yöntemi ile yapılan görüntülemede İnguinal flep grubundaki 7 ratın yalnızca biri (%14,3) sentinel lenf nodunu aynı bölgede (sol inguinal) korurken, 6 ratta (%85,7) sentinel lenf nodunun konumunda değişiklik meydana gelmiştir. Aksiller flep grubunda ise 6 ratta (%85,7) sentinel lenf nodu değişimi gözlenmiş, bunların büyük kısmında SLN sol aksiller bölgeye kaymıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the morphological and functional effects of excision and flap reconstruction on the sentinel lymph node (SLN). Our hypothesis is that surgical excision and reconstructive procedures may alter lymphatic drainage and lead to changes in the localization of the SLN. The study was initiated following approval from the Non-Interventional Health Research Ethics Committee of Istanbul Medeniyet University, Faculty of Medicine (Date: 27.02.2025, Decision No: 2025/02-3). It is designed as a prospective, cross-sectional animal experiment. A total of 21 rats were used and randomly assigned into three groups (n=7 per group). Group 1 served as the control group with secondary wound healing. Group 2 consisted of the inguinal flap group, based on a contralateral inguinal flap model. Group 3 included the axillary flap group, based on an ipsilateral axillary flap model. On Day 21, SPY imaging demonstrated that only 1 rat (14.3%) in the inguinal flap group preserved the SLN in its original location (left inguinal region), while 6 rats (85.7%) showed a positional change of the SLN. In the axillary flap group, 6 rats (85.7%) exhibited SLN displacement, predominantly toward the left axillary region.