Eğitsel dijital oyunla oynanan futbol (PES) oyununun futbolcuların sportif başarı motivasyonu üzerine etkisi
The effect of the football (PES) game played with educational digital game on the sports success motivation of football players
- Tez No: 935707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA MUTLU BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Bitlis ilinde bulunan Yıldırımspor amatör spor kulübünde oynayan sporcuların eğitsel dijital oyunla oynanan futbol (PES) oyununun futbolcuların sportif başarı motivasyonu üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini temsil edebilecek örneklem büyüklüğü %95 güven aralığında 0.05 hata miktarı göz önünde bulundurularak, amaçlı örnekleme ile belirlenen 22 futbolcudan oluşmaktadır. Araştırma grubunun yaş ortalamaları sırasıyla 26,16±5,71 yıl iken; 171,9±2,46 cm boy olduğu tespit edilmiştir. Araştırma da nicel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test tek gruplu ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Antrenman programını”ve“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma grubuna öncelikli olarak ön-test için ölçek uygulanmış, ardından 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 60 dakika olacak şekilde eğitsel dijital oyun olan PES oyunu antrenman programı uygulanmıştır. Bir antrenman biriminde 10-15 dakika ısınma, 30-40 dakika teknik-taktik veya kondisyonel özellikleri geliştirmeye yönelik antrenman uygulanmış olup antrenman bitiminde 10-15 dakikalık soğuma egzersizleri yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak toplanan verilerin analizinde, SPSS-22 paket programı aracılığıyla frekans, yüzde dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistikler uygulanmıştır. Daha sonra, grup sayısı iki olan karşılaştırmalar için“Bağımsız Örneklemler için T-Testi”kullanılmıştır. Grup sayısı ikiden fazla olduğunda ise“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”kullanılmıştır. Farklılığın kaynağını belirlemek amacıyla ise“Tukey HSD”çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Eğitsel Dijital Oyunla Oynanan Futbol (PES) Oyununun Futbolcuların Sportif Başarı Motivasyonu ile ilişkisinin belirlenmesi için“Pearson Korelasyon”Eğitsel Dijital Oyunla Oynanan Futbol (PES) Oyununun Futbolcuların Sportif Başarı Motivasyonu Üzerine Etkisini belirlemek ve ilişki düzeyini tespit etmek için ise“Pearson Corelasyon Analizi”kullanılmıştır. Araştırmada yer alan ön-test ve son-test karşılaştırmaları için ise Paired Sample T-test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of the football (PES) game played with an educational digital game on the sports success motivation of the athletes playing in the Yıldırımspor amateur sports club in Bitlis.The sample size that can represent the study population of the research consists of 22 football players determined by purposeful sampling, taking into account the error amount of 0.05 within the % 95 confidence interval. The average age of the research group was 26.16±5.71 years, respectively; It was determined that he was 171.9±2.46 cm tall.In the research, the pre-test post-test single-group relational screening model, one of the quantitative research methods, was used.“Personal Information Form”,“Training program”and“Sport-Specific Achievement Motivation Scale”prepared by the researcher were used as data collection tools.Firstly, the scale was applied to the research group for pre-test, and then the PES game training program, which is an educational digital game, was applied 3 days a week, 60 minutes a day for 8 weeks.In a training unit, 10-15 minutes of warm-up, 30-40 minutes of training to improve technical-tactical or conditioning properties were performed, and 10-15 minutes of cool-down exercises were performed at the end of the training.In the analysis of the data collected in accordance with the purpose of the research, descriptive statistics such as frequency, percentage distribution, arithmetic mean, standard deviation were applied through the SPSS-22 package program.Then,“T-Test for Independent Samples”was used for comparisons with two groups.When the number of groups was more than two,“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”was used.In order to determine the source of the difference,“Tukey HSD”multiple comparison test was applied.“Pearson Correlation”was used to determine the relationship between the Football (PES) Game Played with an Educational Digital Game and the Sports Success Motivation of Football Players.“Pearson Correlation Analysis”was used to determine the effect of the Football (PES) Game Played with an Educational Digital Game on the Sports Success Motivation of Football Players and to determine the level of relationship.