Araklı-gümüşhane karayolu üzerindeki şevlerin kaya düşme potansiyelinin 3 boyutlu analizlerle araştırılması
Investigation of rockfall potential of the slopes on arakli-gümüşhane highway with 3D analyses
- Tez No: 935757
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Trabzon ili Araklı ilçesi Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan 3 farklı kaya şevinin kaya düşme potansiyeli değerlendirilmiş ve RocPro3D yazılımı kullanılarak 3 boyutlu kaya düşme analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışılan şevlerde yüzeylenme veren kaya kütlelerine ait süreksizlik ve dayanım özellikleri saha çalışmaları ve laboratuvar deneyleri ile belirlenmiş, İHA ile yapılan fotogrametrik ölçümlerle şevlerin 3 boyutlu katı modelleri elde edilmiştir. Elde edilen tüm veriler 3 boyutlu kaya düşme analizlerinde kullanılmış ve farklı boyut ve şekillerdeki blokların şev üzerinde izleyeceği yollar ve düşme enerjileri hesaplanmıştır. Şev-1'de 100 ve 1000 kg'lık blokların düşmesi neticesinde sırasıyla 150 kJ ve 300 kJ'lük enerjilerin ortaya çıkacağı ve blokların çoğunun karayolunu kat edeceği belirlenmiştir. Şev-2 için yapılan analizler sonucunda 100 ve 1000 kg'lık blokların düşmesi durumunda blok enerjilerinin sırasıyla 50 kJ ve 560 kJ'e ulaşacağı, blokların çoğunluğunun karayolunu aşacağı tespit edilmiştir. Şev-3 için yapılan 3 boyutlu kaya düşmesi analizleri neticesinde ise yine 100 ve 1000 kg'lık blokların düşmesi durumunda blok enerjilerinin sırasıyla 45 kJ ve 450 kJ olacağı ve düşen blokların çoğunluğunun karayolunu tamamen kat edeceği belirlenmiştir. Elde edilen veriler çalışılan karayolu şevlerinde olası bir kaya düşmesi olayında düşecek blokların karayolunu aşacağını göstermektedir. İlgili şevlerde yüzey temizliği yapılması ve çelik ağ/ yüksek kapasiteli halka ağ gibi yöntemlerinin uygulanarak şevlerin güvenli hale getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the rockfall potential of 3 different rock slopes located along the Trabzon-Gümüşhane highway in the Araklı district of Trabzon province was evaluated, and 3-dimensional rockfall analyses were conducted using RocPro3D software. The discontinuity and strength properties of the rock masses exposed on the studied slopes were determined through field studies and laboratory tests, while photogrammetric measurements conducted with a UAV were used to generate 3-dimensional solid models of the slopes. The data was utilized in the three-dimensional rockfall analyses to determine the trajectories and impact energies of blocks of varying sizes and shapes. For Slope-1, it was determined that the fall of 100 kg and 1000 kg blocks would result in impact energies of approximately 150 kJ and 300 kJ, respectively, with most blocks crossing the highway. Analyses for Slope-2 indicated that the impact energies of 100 kg and 1000 kg blocks would reach 50 kJ and 560 kJ, respectively, and that most blocks would exceed the highway. The 3-dimensional rockfall analyses for Slope-3 revealed that the impact energies of 100 kg and 1000 kg blocks would be 45 kJ and 450 kJ, respectively, with most falling blocks completely crossing the highway. The data indicates that in the event of a rockfall, the detached blocks are likely to reach and surpass the highway in the studied slopes. Therefore, it is recommended that surface cleaning be carried out in the relevant slopes and that measures such as steel mesh or high-capacity ring nets be implemented to ensure slope safety.