Farklı giriş kavitesi tasarımlarının kök kanallarından kalsiyum hidroksit uzaklaştırma üzerine etkisi
The effect of different access cavity designs on the removal of calcium hydroxide from root canals
- Tez No: 935756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA FUNDAOĞLU KÜÇÜKEKENCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı giriş kavitesi tasarımları ve farklı irrigasyon sıvılarının kök kanallarından kalsiyum hidroksit uzaklaştırma üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada kullanılmak üzere 84 adet insan mandibular molar dişi seçildi. Örnekler hazırlanacak kavite tasarımlara göre her grupta 28 diş olacak şekilde 3 ana gruba ayrıldı. Kavite hazırlığı ve kök kanal şekillendirmesi yapılan dişlerin kök kanallarına kalsiyum hidroksit yerleştirildi. Tüm örnekler bir hafta 37° C ve %100 nem sağlayan etüvde bekletildi. Konkofal lazer taramalı mikroskopta görüntü verebilmesi için kalsiyum hidroksit, rodamin B boyası ile karıştırıldı. Daha sonra örnekler, kalsiyum hidroksiti uzaklaştırmak için kullanılacak irrigasyon sıvılarına göre 4 alt gruba ayrıldı. Kalsiyum hidroksit uzaklaştırma işleminden sonra apikal 3 mm kesitler ve konfokal lazer mikroskopta kesitlerin görüntüsü oluşturuldu. Görüntüler İmageJ ile analiz edildi. Elde edilen veriler iki yönlü Anova ve Tukey ost hoc testleri kullanılarak p0.05). Ayrıca %0,2 kitosan ile %17 EDTA arasında da anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). %70 etanolün, %17 EDTA'ya göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde kanal duvarlarından kalsiyum hidroksiti daha fazla uzaklaştırdığı görüldü (p0.05). %70 etanolün, istatistiksel olarak anlamlı düzeyle %0.2 kitosan ve %17 EDTA'ya göre daha derin tübül temizliği yaptığı görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of different access cavity designs and irrigation solutions on the removal of calcium hydroxide from root canals. Materials and Methods: A total of 84 human mandibular molars were selected for this study. The samples were divided into three main groups, each consisting of 28 teeth, according to the cavity designs to be prepared. Calcium hydroxide was placed into the root canals of the teeth after cavity preparation and root canal shaping. All samples were kept in an incubator at 37°C with 100% humidity for one week. To allow imaging under the confocal laser scanning microscope, calcium hydroxide was mixed with rhodamine B dye. The samples were then divided into 4 subgroups according to the irrigation solutions used to remove calcium hydroxide. After the removal process, apical 3 mm sections were taken, and images of these sections were obtained using a confocal laser microscope. The images were analyzed with ImageJ software. The obtained data were analyzed using two-way anova and tukey post hoc tests, keeping the significance level at p0.05 Also, no significant difference was observed between 0.2% chitosan and 17% EDTA (p>0.05). It was observed that 70% ethanol removed calcium hydroxide from the canal walls at a statistically significant level compared to 17% EDTA (p0.05). 70% ethanol showed statistically significantly deeper tubule cleaning compared to 0.2% chitosan and 17% EDTA (p0.05).