Yaklaşık sıfır enerji konseptli binalar için gerçek zamanlı enerji optimizasyonu fizibilitesi
Real-time energy optimization feasibility for nearly zero energy buildings (NZEB) concept
  1. Tez No: 935816
  2. Yazar: HACER GEDİZ TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA FEZA CARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Havalimanları, Uluslararası hava taşımacılığı sisteminde, bulunduğu bölgenin başka noktalara bağlantısını sağlamak için ve en önemlisi bulunduğu bölgenin gelişimine sağladığı katkı sebebi ile kritik bir öneme sahiptir. Havalimanı altyapılarının büyümesiyle birlikte, havalimanı ile ilgili iş, ticari, konut ve mekansal gelişim, kara ulaşım altyapısıyla birbirine bağlanan havalimanı çevresinde gerçekleşmektedir. Havalimanları artık sadece havacılıkla ilgili işlevlerden (örneğin yolcu, kargo ve uçak taşıma tesisleri) oluşmuyor; alışveriş ve otel komplekslerini, konferans tesislerini, sanayi bölgelerini, lojistik merkezlerini ve toplu taşıma merkezlerini de içerecek şekilde gelişmiştir. Bu kompleks ve mega yapısıyla havalimanlarının altyapısının geliştirilmesinde ve havalimanlarının sürdürülebilirliğinin sağlanmasında, zararlı emisyonların azaltılmasına yönelik çalışmalar, temiz ve yeşil enerji kavramları, karbon ayak izinin azaltılması, NZEB, LEED, BREEAM gibi yeşil bina sertifika gereklilerinin sağlanması kurumsal hedefler arasında yer almaya başlamış ve kritik öneme sahip hale gelmiştir. Bu kavramların yanı sıra sadece havalimanı yapılarına özel Havalimanı Karbon Akreditasyon (ACA) programı da havalimanları için tercih edilebilir. ACA, havalimanı komplekslerinin olumsuz etkisini en aza indirerek karbon ayak izini azaltmayı amaçlamaktadır ve yedi seviye içerir. Tüm bu kavramlar ve etki alanları küresel iklim değişikliğine olumlu katkı sağlamayı hedeflemektedir. Tezin amacı, gerçek zamanlı enerji tüketimi ve üretimi olarak önemli bir hacme sahip bir havalimanı işletmesinde, daha temiz ve yeşil enerjiye yönelerek, mevcut karbon ayak izini azaltmak ve tüketilen enerjinin üretilen ya da proje kapsamında üretilmesi planlanan temiz enerji kaynaklarından karşılanabilmesi için LEED ve BREEAM sertifikasyon gereklilikleri baz alınarak bir optimizasyon çalışması gerçekleştirilmesi hedeflemektedir. Tüketim analizleri, mimari yapı, pencere ve cam alanları, enerji kullanımı ve CO2 miktarı, ısıtma soğutma, kullanma suyu tesisatı, iklimlendirme ve havalandırma ve atık su arıtma sistemleri, kullanma suyu sistemleri, elektrik ve enerji merkezi sistemleri incelenerek, mevcut durum analizleri sonrası tasarılar yapılmış ve öneriler sunulmuştur. Enerji tüketim verisinin, elde edilecek enerji verimliliğinin belirlenmesinde, sertifikasyon kriterlerinde ve önerilecek verimlilik projelerinin sürdürülebilirliği için önemli bir rol oynaması sebebi ile geleceğe yönelik enerji tüketim tahmini yapan başarılı bir hibrit makine öğrenimi modeli oluşturulmuştur ve etkisi incelenmiştir. Hibrit makine öğrenimi modelinde ilk olarak temel bir model seçilmiştir ve bu model eğitilmiştir. Temel modelin tahminleri, modele yeni bir girdi özelliği olan meta-model girdi verisi olarak eklenmiştir. Meta modelin yaptığı tahminler ile temel modelin tahminleri birleştirilmiştir. Meta modelin tahminleri, bir sonraki modelin tahminini iyileştirmek amacıyla kullanılmıştır. Böyle bir hibrit model kullanılmasının sebebi, daha doğru tahminler sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Airports have a critical importance in the international air transportation system, as they provide the connection of the region to other points and most importantly, because of the contribution they make to the development of the region in which they are located. With the growth of airport infrastructures, airport-related business, commercial, residential and spatial development is taking place around the airport, which is connected by land transportation infrastructure. Airports no longer consist solely of aviation-related functions (e.g. passenger, cargo and aircraft handling facilities); It has developed to include shopping and hotel complexes, conference facilities, industrial zones, logistics centres and public transportation centres. With this complex and mega structure, in developing the infrastructure of airports and ensuring the sustainability of airports, studies on reducing harmful emissions, clean and green energy concepts, reducing carbon footprint, meeting the requirements of green building certifications such as NZEB, LEED, BREEAM have become among the corporate goals and have become critical. In addition to these concepts, the Airport Carbon Accreditation (ACA) program, specific only to airport structures, can also be preferred for airports. ACA aims to reduce the carbon footprint of airport complexes by minimizing their negative impact and includes 7 levels. All these concepts and areas of influence aim to make a positive contribution to global climate change. The aim of this thesis is to reduce the current carbon footprint by turning to cleaner and greener energy in an airport operation with a significant volume of real-time energy consumption and production, and to obtain LEED and BREEAM certification so that the consumed energy can be met from clean energy sources produced or planned to be produced within the scope of the project. It aims to carry out an optimization study based on the requirements. Consumption analyses, architectural structure, window and glass areas, energy use and CO2 amount, heating, cooling, domestic water installation, air conditioning and ventilation and wastewater treatment systems, domestic water systems, electricity and energy centre systems will be examined, and designs will be made after the current situation analysis, and suggestions will be presented. A successful hybrid machine learning model has been developed to predict future energy consumption, and its impact has been analysed, due to the important role energy consumption data plays in determining energy efficiency, certification criteria, and the sustainability of proposed efficiency projects. In the hybrid machine learning model, a basic model is first selected and trained. The predictions of the basic model are then added as a new input feature to the model, forming the meta-model input data. The predictions made by the meta-model are combined with the predictions of the basic model. The meta-model's predictions are used to improve the accuracy of the next model's predictions. The reason for using such a hybrid model is to provide more accurate predictions.