Çocuklarda status epileptikus: Skorlama sistemleri ile prognoz ve sonuç ilişkisinin değerlendirilmesi
Status epilepticus in children: Evaluation of the relationship between scoring systems and prognosis and outcomes
- Tez No: 935815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Status epileptikus; yüksek morbidite ve mortalite riski taşıyan, pediatrik yaş grubunda en sık görülen kritik bir nörolojik acil durumdur. Bu çalışma, pediatrik status epileptikus hastalarında kullanılan STEPSS ve PEDSS skorlarının prognoz ve klinik sonuçları tahmin etmedeki etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Nisan 2019-Şubat 2024 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk yoğun bakım ünitesine status epileptikus tanısıyla yatırılan 1 ay-18 yaş arasındaki hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testleri ile analiz edilmiştir. STEPSS ve PEDSS skorlarının prognoz tahmini üzerindeki etkisi ROC eğrisi analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 57 ± 57 ay olup, %50,4'ü kız, %49,6'sı erkekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Status epilepticus is a critical neurological emergency characterized by a high risk of morbidity and mortality and is the most frequently encountered condition in the pediatric age group. This study aims to evaluate the efficacy of STEPSS and PEDSS scores in predicting prognosis and clinical outcomes in pediatric patients with status epilepticus. Materials and Methods: Patients aged between 1 month and 18 years, admitted to the pediatric intensive care unit of Haseki Training and Research Hospital with a diagnosis of status epilepticus between April 2019 and February 2024, were retrospectively analyzed. Data were assessed using descriptive statistics and chi-square tests. The impact of STEPSS and PEDSS scores on prognosis prediction was evaluated using ROC curve analysis. Results: The mean age of the patients was 57 ± 57 month, with 50.4% female and 49.6% male.