Siyanotik ve asiyanotik çocuk hastalarda trombosit fonksiyon analizi (PFA-100) kullanılarak yapılan primer hemostaz potansiyeli ölçümünün postoperatif kan kaybını belirleyici etkisinin araştırılması
Measurement of primary hemostasis potential with platelet function analyzer (PFA-100) to investigate the predictive effect on post-operative blood loss in cyanotic and acyanotic pediatric patients
- Tez No: 935860
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ateş, M.Ş., Siyanotik ve asiyanotik çocuk hastalarda, Trombosit Fonksiyon Analizörü (PFA-IOO) kullanılarak yapılan primer hemostaz potansiyeli ölçümünün post-operatif kan kaybını belirleyici etkisinin araştırılması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Toraks, Kalp-Damar Cerrahisi Tezi, Ankara 2000. Bu çalışmada, konjenital kalp hastalığının düzeltilmesi amacıyla, açık kalp ameliyatına alınan 20 çocuk hastada, primer hemostaz potansiyeli ile birlikte, çeşitli hemostatik parametreler ölçülmüştür. Trombosit Fonksiyon Analizörü (Platelet Function Analyzer, PFA-IOO), tam kanda, in vito, hızlı ve kantitatif olarak trombosit adezyonu ve agregasyonunu ölçerek, primer hemostaz potansiyelini belirlemede kullanılan, yeni geliştirilmiş bir sistemdir. Ölçülen diğer parametreler, kanama miktarı, protrombin zamanı (PTZ) ve INR, aktive parsiyel protrombin zamam (APTT), trombin zamanı (TT), anti-trombin III aktivitesi (ATIIIA), fibrinojen ve D-dimer düzeyleridir. Ek olarak, CPB sırasında hemodilüsyon oranım belirlemek için, hematokrit ve albümin düzeyleri ölçülmüştür. Preoperatif dönemde, siyanotik ve asiyanotik hasta gruplannın her ikisinde de primer hemostaz potansiyelinin normalden yüksek olduğu belirlenmiştir. Siyanotik hastalardaki ölçümler, yüzde olarak biraz daha yüksek oranlarda olmasına rağmen, siyanotik ve asiyanotik hastalar arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlarnlı bulunmamıştır (Kollajen-EPİ pz0,070 ve Kollajen-ADP Preoperatif dönemde, siyanotik ve asiyanotik hastalarda, primer hemostaz potansiyeli ölçümleri, koagülasyon ve fibrinolitik sistem parametreleri arasında, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı halde, postoperatif dönemde siyanotik hastalarda, PTZ, INR, TT ve Ddimer ölçüm sonuçlarında siyanotik ve asiyanotik hastalar arasında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmuştur (pK0,05). Preoperatif primer hemostaz potansiyeli ölçüm değerleri ile postoperatif dönemdeki kanama miktarı arasında bulunan istatistiksel olarak anlamlı korelasyon, PFA-IOO sisteminin, postoperatif dönemde olması beklenen kanama miktarı üzerinde prediktif bir etkisi olduğunu düşündürmektedir (FO,05 FO,710 Kollajen-Epi, Kollajen-ADP).
Özet (Çeviri)
Ateş, M.S., Measurement of primary hemostasis potential with Platelet Function Analyzer (PFA-IOO) to investigate the predictive effect on post-operative Mood loss in cyanotic and acyanotic pediatric patients, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Thoracic and Cardiovascular Surgery, Ankara 2000. We have investigated hemostatic parameters, including primary hemostasis potential in 20 pediatric patients with or without cyanosis undergoing cardio-pulmonary bypass (CPB) and cardiac surgery to repair congenital defects. The platelet function analyzer (PFA)-IOO is a newly developed instrument that provides a rapid, in vitro, quantitative measurement of platelet adhesion and aggregation in whole blood flowing through a small aperture under high shear conditions. Other parameters monitored included blood loss, prothrombin time (PTZ), INR, activated partial thromboplastin time (APTT), thrombin time (TT), anti-thrombin Ill activity (ATIIIA), fibrinogen and D-dimer levels. Additionally, hematocrit and albumin levels were monitored to assess the level of hemodilution during CPB. Both, cyanotic and acyanotic pediatric patients had evidence of supranormai primary hemostasis potential. Although, measurements in cyanotic patients exhibited a percentage ratio of a little bit high, this was found to be statistically insignificant between cyanotic and acyanotic patients (Collagen-EPI p=0,070 and Collagen-ADP p=O,248).