Dijital ekonomide vergi kaçakçılığı: Seçilmiş ülke örnekleri
Tax evasion in digital economy: Selected country examples
  1. Tez No: 935859
  2. Yazar: MELİHA ACAR AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dijitalleşmenin hız kazandığı 21. yüzyılda, dijital ekonomi, vergi sistemleri açısından yeni sorunlar yaratmaktadır. E-ticaret, dijital hizmetler, sosyal medya gelirleri ve kripto varlıklar gibi alanlar, geleneksel vergi yapılarının yetersiz kaldığı bir ortam oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, dijital ekonomideki vergi kaçakçılığı sorununu incelemek, ülke uygulamalarını karşılaştırmak ve politika önerileri sunmaktır. Tezde dijital ekonominin kavramsal çerçevesi, yapısal özellikleri ve vergi kaçakçılığına etkileri ele alınmış, dijital platformların vergi kaybına etkileri tartışılmıştır. Uluslararası vergilendirme çalışmaları ve Türkiye'nin dijital vergilendirme süreci incelenmiştir. Son bölümde, Fransa, İtalya, Birleşik Krallık, ABD, Nijerya ve Türkiye örnekleri üzerinden vergisel yaklaşımlar analiz edilerek özgün politika önerileri geliştirilmiştir. Sonuç olarak, dijital ekonominin vergilendirilmesinde, daha etkin bir sistem kurulabilmesi için yenilikçi teknolojilerin ve küresel iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of digital economy on tax systems in the rapidly developing 21st century. It highlights the challenges posed by areas such as e-commerce, digital services, social media revenues, and cryptocurrency, which create an environment where traditional tax structures are inadequate. The aim of the study is to explore the issue of tax evasion in the digital economy, compare country-specific implementations, and develop policy recommendations. The thesis discusses the conceptual framework of the digital economy, its effects on tax evasion, and the role of digital platforms in exacerbating tax loss. Additionally, international taxation efforts and Turkey's digital taxation process are examined. The findings emphasize the importance of innovative technologies and global cooperation in establishing a more effective tax system for the digital economy.