Augmented reality user experience study in command and control systems
Komuta kontrol sistemlerinde artırılmış gerçeklik kullanıcı deneyimi çalışması
  1. Tez No: 935872
  2. Yazar: MUSA ALTILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojilerinin askeri komuta ve kontrol sistemlerine entegrasyonunu inceleyerek, kullanıcı deneyimi (UX) metrikleri üzerinden operasyonel etkinliğe olan etkisini değerlendirmektedir. Çalışma, mevcut komuta ve kontrol arayüzlerinin kullanılabilirliğini askeri operatörlerle yapılan uygulamalı testlerle değerlendirerek başlamıştır. Bu ön değerlendirmeler, sistemin sınırlamalarını ortaya koymuş ve dinamik operasyonel ortamlar için kullanıcı etkileşimini ve gerçek zamanlı karar alma süreçlerini geliştirmeyi amaçlayan bir AR tabanlı durumsal farkındalık prototipinin geliştirilmesine rehberlik etmiştir. Prototipin etkinliğini doğrulamak için, deneyimli askeri personelin katılımıyla gerçekleştirilen birden fazla yinelemeli test aşamasına tabi tutulmuştur. Bu değerlendirmeler, bilişsel yük, tepki verimliliği ve arayüz sezgiselliği gibi temel kullanılabilirlik faktörlerine odaklanarak farklı operasyonel senaryolarda uygulanmıştır. Görev analizleri ve kullanıcı memnuniyeti anketlerinden elde edilen veriler sistematik olarak incelenmiş ve nitel içgörüler ile nicel performans metrikleri çıkarılmıştır. Bulgular, AR entegrasyonunun komuta ve kontrol sistemlerinin kullanılabilirliğini önemli ölçüde artırdığını ve bu sayede durumsal farkındalığı, karar alma hızını ve operasyonel koordinasyonu önemli ölçüde geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Karmaşık iş akışlarını sadeleştirerek ve bilişsel yükü en aza indirerek, AR, daha çevik ve duyarlı bir karar alma sürecini desteklemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, AR'nin modern askeri komuta sistemlerini dönüştürücü rolünü vurgulamakta, operatör performansını artırmakta ve yüksek riskli operasyonel ortamlarda yeni UX standartları oluşturmaya katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the integration of Augmented Reality (AR) technologies into military command and control systems, focusing on their influence on operational effectiveness as measured through user experience (UX) metrics. The study began by assessing the usability of existing command and control interfaces through hands-on testing with military operators. These initial evaluations provided valuable insights into system limitations, guiding the development of an AR-based situational awareness prototype designed to improve user engagement and real-time decision-making in dynamic operational environments. To validate its effectiveness, the prototype was subjected to multiple iterative testing phases, including heuristic evaluations and cognitive walkthroughs, conducted by experienced military personnel. These assessments focused on key usability factors such as cognitive load, response efficiency, and interface intuitiveness across a range of operational scenarios. Data collected through task analyses and user satisfaction surveys were systematically examined to extract both qualitative insights and quantitative performance metrics.The findings reveal that AR integration significantly improves command and control usability, leading to notable enhancements in situational awareness, decision-making speed, and operational coordination. By streamlining complex workflows and minimizing cognitive strain, AR supports a more agile and responsive decision making process. Ultimately, this study underscores the transformative role of AR in modernizing military command systems, improving operator performance, and establishing new UX benchmarks in high-risk operational settings.