Davranışsal finansın girişimcilik üzerindeki etkileri: KOBİ örnekleri
The effects of behavioral finance on entrepreneurship: Examples of SMEs
- Tez No: 935894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KUTUKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplum ve ülkeler bakımından oldukça mühim bir kavram olan ekonominin varsayımlarla geliştiği öteden beri bilinmektedir. Geliştirilen varsayımlar, bireylerin ekonomik davranışlarında rasyonel kararlar alma yönünde olmuş ve bununla birlikte geleneksel finans alanına eğilim olmuştur. Geleneksel finansa yönelen yatırımcıların aldığı tüm kararlarda daha çok rasyonel davrandığı görülmüştür. Alınan bu kararlarda akılcı davranış biçimi birçok yetersizliği beraberinde getirmiş ve açıklanması için davranışsal finans teorisi ortaya atılarak geliştirilmiştir. Geleneksel finansın yetersiz kalması yatırımcıların karar aşamasında psikolojik etmenlerin ne denli önemli olup olmadığını da göstermektedir. Bireyler yatırım yaparken davranışsal finansın beraberinde getirmiş olduğu sosyolojik ve psikolojik eğilimleri de göz önünde tutarak ekonomik sonuçların nedenini belirleyen unsurlardan biridir. Geleneksel finans teorilerinde yatırımcı kararları, psikolojik eğilimlerle birlikte incelendiğinde, birey davranışının daha anlamlı bir hal alması söz konusudur. Bu bağlamda düşünüldüğünde yapılan girişimlerin davranışsal finans alanında değerlendirilmesi, yatırımcıların aldıkları risk, kar, zarar veya rekabet gibi faktörlerin açıklanması, geleneksel finansta eleştirilen alanların tamamlanması amaçlanmaktadır. Davranışsal finans yalnızca bireysel yatırımcılar açısından önem arz etmemekte aynı zamanda KOBİ'ler açısından da oldukça önemlidir. İşletmelerin finansal yönde başlangıç, bitiş veya risk aşamalarında almış olduğu kararlar, davranışsal finanstan ne denli etkilendiği ayrıca geleneksel finansın bu süreçte KOBİ'ler üzerinde yeterli olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has long been known that economy, which is a very important concept for society and countries, develops with assumptions. The assumptions developed were in the direction of individuals making rational decisions in their economic behavior, and thus there was a tendency towards the field of traditional finance. It has been observed that investors who turn to traditional finance act more rationally in all decisions they make. Rational behavior in these decisions brought about many inadequacies and behavioral finance theory was developed to explain it. The inadequacy of traditional finance also shows how important psychological factors are in the decision-making process of investors. When individuals invest, they also take into account the sociological and psychological tendencies brought about by behavioral finance, which is one of the factors that determine the cause of economic results. In traditional finance theories, when investor decisions are examined together with psychological tendencies, individual behavior becomes more meaningful. When considered in this context, it is aimed to evaluate the initiatives in the field of behavioral finance, to explain the factors such as risks taken by investors, profit, loss or competition, and to complete the areas criticized in traditional finance. Behavioral finance is not only important for individual investors but also for SMEs. The financial decisions taken by businesses at the beginning, ending or risk stages, how much they were affected by behavioral finance, and whether traditional finance is sufficient for SMEs in this process were investigated.