Türkiye'de tarım ve gıdanın geleceği: trendler ve zorluklar
The future of agriculture and food in Turkey: Trends and challenges
- Tez No: 935942
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tarım ve gıda sektörü, küresel ölçekte ekonomik kalkınma, gıda güvenliği ve ekolojik sürdürülebilirlik açısından stratejik bir öneme sahiptir. Türkiye, sahip olduğu geniş tarımsal üretim kapasitesi ve ekolojik çeşitlilik sayesinde önemli bir tarım ve gıda üreticisi konumundadır. Ancak, artan nüfus, iklim değişikliği, doğal kaynakların azalması ve tarımsal üretimdeki verimlilik sorunları, sektörün sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de tarım ve gıda sektörünün mevcut durumunu analiz ederek karşılaşılan temel zorlukları ve geleceğe yönelik stratejik eğilimleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada Durum-Hedef-Yol (STP: Situation-Target-Path) modeli temel alınarak sektördeki mevcut koşullar değerlendirilmiş, sürdürülebilir kalkınma hedefleri ortaya konulmuş ve bu hedeflere ulaşmak için önerilen politika ve stratejiler tartışılmıştır. Araştırmada ikincil veri kaynaklarından yararlanılarak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı (TOB) gibi kurumların raporları analiz edilmiştir. Analizler, Türkiye'nin tarımsal üretimde karşı karşıya olduğu en büyük sorunların; artan üretim maliyetleri, kırsal nüfusun azalması, su kaynaklarının hızla tükenmesi ve iklim değişikliğinin olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan, dijitalleşme, akıllı tarım uygulamaları ve kooperatifleşme gibi yenilikçi yaklaşımların, sektörün dönüşüm sürecinde önemli bir fırsat sunduğu belirlenmiştir. Araştırma bulgularına dayanarak, Türkiye'de sürdürülebilir tarım politikalarının geliştirilmesi, çevre dostu üretim tekniklerinin yaygınlaştırılması, küçük ölçekli çiftçilerin desteklenmesi ve tarımsal üretimde dijitalleşmenin teşvik edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Tarım ve gıda sektöründe uzun vadeli sürdürülebilirliği sağlamak için ekosistem temelli yaklaşımların benimsenmesi ve kapsamlı politika reformlarının hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The agriculture and food sector holds strategic importance in terms of global economic development, food security, and ecological sustainability. Turkey, with its extensive agricultural production capacity and ecological diversity, is a key player in this sector. However, increasing population, climate change, depletion of natural resources, and productivity challenges in agricultural production pose significant threats to its sustainability. This study aims to analyze the current state of Turkey's agriculture and food sector, identifying key challenges and strategic trends for the future. The Situation-Target-Path (STP) model is utilized to assess existing conditions, define sustainable development goals, and propose policy recommendations to achieve these objectives. The research relies on secondary data sources, including reports from the Turkish Statistical Institute (TUIK), the Food and Agriculture Organization (FAO), and the Ministry of Agriculture and Forestry (TOB). The findings highlight that the most pressing challenges in Turkey's agricultural sector include rising production costs, rural population decline, depletion of water resources, and the adverse effects of climate change. On the other hand, digitalization, smart farming technologies, and agricultural cooperatives present significant opportunities for sectoral transformation. Based on the study's findings, the adoption of sustainable agricultural policies, the promotion of environmentally friendly production techniques, support for small-scale farmers, and encouragement of digitalization in agricultural production are essential for the sector's long-term resilience. To ensure sustainability in Turkey's agriculture and food sector, it is crucial to implement ecosystem-based approaches and comprehensive policy reforms.