Çoklu temsil ile matematik öğretiminin problem çözme sürecinde orantısal akıl yürütme becerisine etkisi
The effect of teaching mathematics with multiple representations on proportional reasoning skills in the problem-solving process
  1. Tez No: 935941
  2. Yazar: GÜLCAN ÖNCAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA DOLAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, çoklu temsil ile öğretim etkinliklerinin sekizinci sınıf öğrencilerin problem çözme sürecinde orantısal akıl yürütme becerisine etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle 'Orantısal Akıl Yürütme Başarı Testi' uygulanmıştır. Çoklu temsil ile öğretim modeli ilke ve öğretim adımları takip edilerek oluşturulan etkinlikler uygulanarak öğrencilerin çoklu temsil ile orantısal akıl yürütme becerisinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma 2024-2025 eğitim öğretim yılında Bursa ili Nilüfer ilçesindeki bir devlet okulunda öğrenim gören 46 sekizinci sınıf öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada, açıklayıcı sıralı karma yöntem desenine uygun olarak önce 'Öntest- Sontest Kontrol Gruplu Yarı Deneme Modeli' ile nicel veriler; sonrasında öğrencilerin çoklu temsil ile öğretim süreci hakkında görüşleri alınarak nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizine göre nitel kısmın katılımcıları ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Görüşmeler, deney grubunun orantısal akıl yürütme testi başarı düzeylerine göre 4 düşük, 4 orta, 4 başarılı düzeydeki 12 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler SPSS istatistik paket programı ile nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Uygulama sürecinden sonra deney ve kontrol gruplarının; orantısal akıl yürütme başarı testi son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Öğrenci görüşleri incelendiğinde orantısal akıl yürütme becerisinde yaşadığı bilişsel süreç sorun alanlarından, verilmeyen değeri bulma becerisini ölçen problemlerde hata yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre çoklu temsil ile öğretim etkinliklerinin orantısal akıl yürütme becerisine etkileri; verilen-istenilen ilişkisi kurma, doğru sonuca ulaşma, farklı çözüm yolları üretme, ters orantıyı anlama, çarpımsal ilişki ve orantı kurma, temsil kullanma, anlamlı öğrenme ve yanlışların tespitidir. Öğrenciler bu etkinliklerin; hız kazanma, güven kazanma, derinlemesine anlama, test başarısında artış, farklı bakış açıları kazanma, farklı disiplinlerde faydalanma, yaparak yaşayarak öğrenme, konu tekrarı, kısa yoldan çözme ve çözüm yollarında netleşme alanlarında matematiksel öğrenmeye katkı sağladığını ifade etmişlerdir. Çoklu temsil ile öğretim etkinliklerinin uygulama süreci geleneksel yöntemlerden farklı olduğundan yeni durum, okuduğunu anlama, altın oran, işlem hataları ve orantısal düşünme sürecinin gelişiminde öğrenciler direnç göstermişlerdir. Uygulama sürecinde ve sonrasında öğrencilerin kullandıkları temsillerin: matematiksel işlemler ve semboller, yazıya dökme ve cümle kurma ile konuşma dili temsili, nesne temsili, tablo ve grafik kullanma ile durağan resim temsili, günlük hayat durumları temsili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenciler temsil kullanımının hata toleransı kazandırması, zihninde canlanmaya yardımcı olması, problem çözerken vakit kazanmadaki etkisi ve temsil kullanımının önemini fark etmelerinden dolayı tercih ettiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to measure the impact of teaching activities with multiple representations on eighth-grade students' proportional reasoning skills in the problem-solving process. In line with this objective, the“Proportional Reasoning Achievement Test”was first administered. By following the principles and teaching steps of the teaching model with multiple representations, activities were designed and implemented with the aim of developing students' proportional reasoning skills through multiple representations. The research was conducted with 46 eighth-grade students attending a public school in the Nilüfer district of Bursa during the 2024-2025 academic year. In the study, quantitative data were first collected using the“Pretest-Posttest Control Group Quasi-Experimental Model,”in accordance with the explanatory sequential mixed-method design. Then, qualitative data were collected by obtaining the students' opinions about the teaching process with multiple representations. According to the analysis of the quantitative data, the participants for the qualitative part were selected through criterion sampling. Interviews were conducted with 12 students from the experimental group, chosen based on their performance levels in the proportional reasoning test: 4 with low, 4 with medium, and 4 with high success levels. Quantitative data were analyzed using the SPSS statistical software, while qualitative data were analyzed through content analysis. After the application process, it was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group between the post-test scores of the proportional reasoning achievement test for the experimental and control groups. When students' opinions were examined, it was concluded that they made errors in problems that measured their ability to find the missing value, one of the cognitive process issues in proportional reasoning. According to the research findings, the effects of teaching activities with multiple representations on proportional reasoning skills included: establishing the relationship between given and desired values, reaching the correct result, generating different solution paths, understanding inverse proportions, establishing multiplicative relationships and ratios, using representations, meaningful learning, and identifying errors. Students stated that these activities contributed to their mathematical learning in areas such as gaining speed, increasing confidence, deepening understanding, improving test performance, gaining different perspectives, benefiting from various disciplines, learning by doing, reviewing the topic, finding shortcuts, and clarifying solution methods. Since the application process of teaching activities with multiple representations was different from traditional methods, students showed resistance to the new situation, including understanding what they read, the golden ratio, calculation errors, and the development of the proportional thinking process. During and after the application process, it was concluded that the representations used by students included: mathematical operations and symbols, writing and constructing sentences with spoken language representation, object representation, using tables and graphs with static image representation, and real-life situation representations. Students stated that they preferred using representations because it helped them gain error tolerance, visualize in their minds, save time while solving problems, and realize the importance of using representations.