Plazma kesme işleminde sulu zemin kullanımının çalışma ortamına yayılan metal tozlarının tutulmasına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the use of water ground in plasma cutting process on the retention of metal dusts spread in the working environment
  1. Tez No: 935958
  2. Yazar: ÖMER SİNOPLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada plazma kesme işlemi sırasında sulu altlık kullanımın ortama yayılan toz miktarı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Havaya yayılan tozun tutulma işlemi kesme akımı kullanılarak gerçekleştirildi. Bu kesme işlemi için 40 ve 60 Amperlik akım şiddeti seçilmiş, sulu ve susuz altlık kullanarak 5 mm kalınlığındaki saç levha kesimi yapılmıştır. Tozların tutulması için 2000 m3/h emiş hızı olan ve salyangoz tipi fan, HEPA ve kağıt filtreler kullanılmıştır. 5-10-15 ve 20 m'lik kesme işlemleri sonrasında filtrelerin ağırlıkları tartılmış ve filtrelerde elde edilen toz morfolojisi incelenmiştir. Çalışmamızda sulu ortamın susuz ortama göre kıyasladığımızda sulu altlık kullanıldığında tozların bir miktarı suyun içinde absorbe olduğu görüldü. Hepa ve kağıt filtrelerde hepa filtrelerin 0,0114 mikron tane boyutuna kadar toz tutulduğu görüldü. Kullanılan iki tip filtre olan kağıt ve hepa filtreler aralarında kıyaslandığında gözle görülemeyen 1 µm altındaki tozların hepa filtre tarafından tutulabildiği ve hepa filtre kullanımı daha etkin bir filtreleme gerçekleştirmiştir. Sonuç olarak artan akım şiddetine bağlı olarak ortama yayılan toz miktarının arttığı, sulu altlık kullanılarak ortama yayılan toz miktarında önemli ölçüde azalma sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using aqueous substrate during the plasma cutting process on the amount of dust emitted to the environment was investigated. The process of retaining the dust emitted in the air was carried out using the shear current. For this cutting process, current strength of 40 and 60 Amperes was selected, and 5 mm thick sheet metal was cut using wet and non-aqueous substrates. Snail type fan with a suction speed of 2000 m3/h, HEPA and paper filters are used to hold the dust. After cutting operations of 5-10-15 and 20 m, the weights of the filters were weighed and the dust morphology obtained in the filters was examined. In our study, when we compared the aqueous environment with the non-aqueous environment, it was seen that some of the dust was absorbed in the water when aqueous substrate was used. In HEPA and paper filters, it was observed that HEPA filters retained dust up to 0.0114 micron grain size. When the two types of filters used, paper and HEPA filters, are compared to each other, the dust under 1 μm, which cannot be seen with the naked eye, can be retained by the HEPA filter and the use of HEPA filters has achieved a more effective filtration. As a result, it has been observed that the amount of dust emitted to the environment increases due to the increasing current intensity, and the amount of dust emitted to the environment by using aqueous substrate has decreased significantly.