Analysis of rain and hail signatures in a thunderstorm complex on 7 june 2016 using dual-polarisation radar measurements
Çift polarizasyonlu radar ölçümleri kullanılarak 7 haziran 2016 tarihinde bir fırtına kompleksinde yağmur ve dolu izlerinin analizi
  1. Tez No: 935959
  2. Yazar: SEMA ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CHRIS WESTBROOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Reading
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atmosfer Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Derin konvektif fırtınaların çift polarizasyonlu radar ölçümleri, diferansiyel reflektivite (𝑍𝑑𝑟) değerlerinin sütunsal artışlarını içerebilir. Radar meteorologları tarafından daha önce yapılan çalışmalarda“𝑍𝑑𝑟 Sütun”olarak adlandırılan bu artışlar, çarpışma - birleşme sürecinin ve yukarı yönlü hava akımının (tırmanmanın) gücünün daha iyi anlaşılması için önemli bir role sahip olabilir. Önceki çalışmaların gözden geçirilmesinden sonra, 7 Haziran 2016 tarihinde Güneydoğu İngiltere ve Londra'nın güneyindeki gök gürültülü fırtınaların farklı fırtına hücrelerindeki damlaların çapını ve yağış oranlarını tahmin etmek için bu sütunlar üzerindeki 𝑍𝑑𝑟 ölçümlerine dayalı analiz yöntemleri seçilmiştir. Ayrıca, 𝑍𝑑𝑟 ölçümü ile Z, LDR, 𝛷𝐷𝑃 ve 𝐻𝑑𝑟 (𝑍𝑑𝑟'ye dayalı türetilmiş bir büyüklüktür) gibi diğer polarimetrik radar gözlemlerinin kombinasyonu, fırtına üzerindeki farklı bölgelerde dolu tespiti ve aşırı soğuma izlerinin dondurulması için kullanılmıştır. Seçilen ZDR sütunlarında 55 dBZ'den fazla reflektivite değerleri, 0 dB'den az diferansiyel reflektivite değerleri ve bazı bölgelerde lineer depolarizasyon oranı değerlerindeki artış dolu varlığının göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma ayrıca, süper büyük yağmur damlaları olarak tanımlanan gözlenen yağmur damlası çapı aralığının bazı fırtınalarda 10 mm'den daha yüksek olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Dual - polarization radar measurements of deep convective storms can include columnar enhancements of differential reflectivity (𝑍𝑑𝑟) values. These enhancements titled as“𝑍𝑑𝑟 Column”concluded by previous studies made by radar meteorologists, can have significant role for better understanding of collision - coalescence process and updraft's strength. After the revision of previous studies, analysis methods based on 𝑍𝑑𝑟 measurements on these columns have been chosen to estimate the diameter of drops and rainfall rates on different storm cells of thunderstorms at South-East England and South of London on 7th June 2016. Furthermore, the combination of 𝑍𝑑𝑟 measurement and another polarimetric radar observations like Z, LDR, 𝛷𝐷𝑃, and 𝐻𝑑𝑟 (which is a derived quantity based on 𝑍𝑑𝑟), are used for hail detection and freezing of super-cooling signatures in different regions on the storm. Reflectivity values more than 55 dBZ, differential reflectivity values less than 0 dB and increase in linear depolarization ratio values on some regions in selected ZDR columns are assumed as an indicator of the presence of hail. This study reveals also the range of observed raindrop diameter, which identifies as super large raindrops, can be higher than 10mm in some storms.