Storing renewable energy as H2 by combining solar/wind with seawaterelectrolysis directly
Güneş/rüzgâr ve deniz suyu elektrolizini doğrudan birleştirerek yenilenebilir enerjiyi H2 olarak depolamak
  1. Tez No: 936034
  2. Yazar: MUHAMMED ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MOHAMED MAMLOUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Newcastle upon Tyne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Deniz suyu elektrolizinde üç deney yapılmıştır: Yarım hücre testi, Yarım hücre testinde bozunma testi ve Tam hücre testi. Klor üretimi, zararlı gazların üretimine yol açan yüksek enerji tüketimi, ilave enerji tüketimini karşılamak için ekstra maliyet gibi birçok sorun araştırılmaya çalışılmaktadır. Beklendiği gibi, bu sorunların yaşanması nedeniyle oluşan elektriksel direnç, omik kayıplar ve kütle taşıma direnci gibi bazı dirençler vardır. Bazı işlemler yapılarak bu sorunlar azaltılabilir veya mümkünse ortadan kaldırılabilir. Kullanılan elektrot malzemelerinin hazırlanması, elektrot yüzeyinin modifikasyonu, elektrolit çözeltisinin konsantrasyonunun değiştirilmesi ve kabarcık etkilerinin azaltılması, bu sorunları çözmenin mevcut yolları arasında dikkate değer olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi bu deneyler iki mekanizmadan oluşmaktadır. Bunlardan biri yarım hücre testi, diğeri ise tam hücre testidir (elektrolizör). Yarı hücre deneylerinde, tantal elektrot ve titanyum ağ üzerindeki stabilitelerini ve aktivitelerini karşılaştırmak için 100 mL için 0,6M NaCl ve 1M KOH çözeltileri kullanıldı. Ayrıca bu deneyde tantal elektrotun yüzeyini yerleştirmek için Ni-601, Ni-625 ve Ni-C22 gibi Ni alaşımları kullanılarak elektrolit çözeltileri hazırlanmıştır. Tam hücre testine ilişkin olarak hazırlanan bu elektrolit çözeltileri 1 litre için olup ayrıca karbon kağıdı üzerinde platin de döngüsel voltammetri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi ve kronoamperometri gibi bazı teknikler kullanılarak bu çözeltilerin karşılaştırılması amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the seawater electrolysis, three experiments have been conducted: Half-cell testing, Degradation test in half-cell test, and Full-cell testing. Several problems have been tried to be investigated such as chlorine production, high energy consumption resulting in the production of the harmful gases, extra cost for meeting additional energy consumption. Expectedly, there are some resistances including electrical resistance, ohmic losses, and mass-transport resistance generated because of having these problems. These issues can be mitigated or if possible, eliminated by doing some processes. The preparation of electrode materials employed, the modification of the electrode surface, the changing of the concentration of the electrolyte solution, and the mitigation of the bubble effects can be considerable as available ways to remedy these problems. As mentioned before, these experiments are consisted of two mechanisms. One of them is half-cell testing, the other name is full-cell testing (electrolyzer). In the half-cell experiments, 0.6M NaCl and 1M KOH solutions for 100 mL have been used to compare their stabilities and activities on the tantalum electrode and titanium mesh. Moreover, the electrolyte solutions have been prepared by using Ni alloys such as Ni-601, Ni-625 and Ni-C22 in order to put the surface of the tantalum electrode in this experiment. Regarding to the full-cell testing, these electrolyte solutions prepared are for 1 liter and also platinum on carbon paper are prepared to compare these solutions by using some techniques such as cyclic voltammetry, electrochemical impedance spectroscopy and chronoamperometry.