Fonolitten lösit kazanımı ve seramik uygulamalarda kullanımının araştırılması
Leucite enrichment from phonolite and investigation of its use in ceramic applications
  1. Tez No: 936035
  2. Yazar: YASEMİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MÜMTAZ VOLKAN BOZKURT, DOÇ. DR. HASAN SERKAN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Seramik Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, volkanik bir kayaç olan fonolitten, doğal lösit mineralinin kazanımı sonrası, dental seramik alanında lösit mineralinin doğrudan kullanım potansiyelinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda, öncelikle Afyon ili Şuhut ilçesinden temin edilen fonolit kayacından, cevher zenginleştirme yöntemlerinden biri olan kuru manyetik ayırma (Permoll) kullanılarak istenen niteliklerde lösit minerali elde edilebilirliği araştırılmıştır. Manyetik ayırma öncesinde, fonolit kayacı çeneli kırıcı, merdaneli kırıcı ve eleme işlemlerinden geçirilerek, iki farklı tane boyut dağılımında (-1000+400 μm ve -400+100 μm) deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Ayırma işlemi öncesi, kayaç üzerinde, kimyasal ve mineralojik analizler gerçekleştirilmiştir. Manyetik ayırma çalışmalarında, iki farklık boyut aralığında besleme hızı (m/sn), bıçak açısı (°) ve bant hızı parametrelerinin etkileri, deney tasarımı (DOE) kullanılarak oluşturulan 54 farklı deney kurgusu çerçevesinde incelenmiştir. Her bir deney sonucu elde edilen, manyetik, ara ve manyetik olmayan ürünlerin kimyasal ve mineralojik analizleri gerçekleştirilmiş ve sonuçlar özellikle %Fe2O3 ve %K2O göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Manyetik ayırma çalışmaları sonuncunda %Fe2O3 ve %K2O göz önüne alındığında, dental seramik uygulamalarda kullanılabilecek en uygun ürünün, LM5NM2 kodlu, manyetik olmayan ürün olduğu belirlenmiş ve izleyen dental seramik uygulamaları bu ürün üzerinde gerçekleştirilmiştir. Dental seramik uygulamalarında, dört farklı dental seramik reçetesi hazırlanmıştır. Geleneksel dental seramik uygulamalarında kullanılan reçetelerde sinterleme esnasında tepe sıcaklığından sonra kristal lösit fazı elde etmek amacıyla fritleştirilme süreci kullanılmaktadır. Bu çalışmada, lösit mineral hali hazırda doğal elde edildiğinden, fritleştirme sürecine gerek olmadığına karar verilmiş ve bu süreç ortadan kaldırılmıştır. Hazırlanan dört farklı dental seramik reçetesi sonucu elde edilen numuneler üzerinde sırasıyla, kimyasal ve mineralojik analizler, ısı mikroskobu ile ısıl davranış incelemeleri, tane boyut dağılımı analizleri, SEM görüntüleme ve Vickers sertlik ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha sonIn this thesis study, the potential direct use of leucite mineral in the field of dental ceramics was investigated after its recovery from phonolite, a volcanic rock. In this context, the feasibility of obtaining leucite mineral with desired properties was examined using dry magnetic separation (Permoll), one of the ore beneficiation methods, from phonolite rock sourced from the Şuhut district of Afyon, Türkiye. Prior to magnetic separation, the phonolite rock was processed through a jaw crusher, a roller crusher, and a sieving process to prepare samples in two different particle size distributions (-1000-400 μm and -400-100 μm) for experimental studies. Before separation, chemical and mineralogical analyses were performed on the rock. In the magnetic separation studies, the effects of feed rate (m/s), blade angle (°), and belt speed parameters were evaluated within 54 different experimental setups designed using Design of Experiments (DOE) for two different particle size ranges. The chemical and mineralogical compositions of the magnetic, middling, and non-magnetic products obtained from each experiment were analyzed, with a particular focus on Fe₂O₃ and K₂O contents. As a result of the magnetic separation studies, the LM5NM2-coded non-magnetic product was determined to be the most suitable material for dental ceramic applications based on Fe₂O₃ and K₂O content. Subsequent dental ceramic experiments were conducted using this product. In the dental ceramic applications, four different dental ceramic formulations were prepared. In conventional dental ceramics, a fritting process is typically applied after the peak sintering temperature to obtain the crystalline leucite phase. However, since leucite was naturally present in this study, the fritting process was deemed unnecessary and was therefore omitted. The samples obtained from the four different dental ceramic formulations were analyzed in terms of chemical and mineralogical composition, thermal behavior using a heating microscope, particle size distribution, SEM imaging, and Vickers hardness measurements.ra doldurulacaktır.